| remus a întrebat:

Ce parere aveti de tot circul mediatic facut de ruperea coalitiei, parerea mea, cred ca se va lasa cu paruiala si focuri de arma.

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nu stiu daca acesti "politicieni" isi dau seama cata nesiguranta si detasare creaza prin ceea ce fac...caci cei ce guverneaza...tot din partide fac parte...si uite asa, un popor intreg se suita la televizor cum isi rup hainele si se lupta precum cainii pentru "osul" cel mare! Este rusinos si degradant... dar aceasta nu-i deranjeaza se pare...castigul este mult prea mare...Problema este ca la un moment dat, ca si acum, isi scot la iveala toate mizeriile care le-au facut...se toarna unii pe altii in disperare de castig...Cum sa faci Romania mare si frumoasa cu astfel de oameni? Este inimaginabil ceea ce se-ntampla! Am ajuns rusinea lumii intregi. Unde este mandria noastra? Chiar ne comportam ca animalele...noi,cei multi, ca stam cuminti pentru o paine, iar cei mai putini...ca se lupta pentru oase! Oare Dumnezeu se va opri o secunda sa vada ce-i in tara asta si sa ne "mustre"? Cand, unde si cum vom gasi oameni de bine pentru interesul acestei tari, care zi de zi se duce de rapa...si chiar nu intereseaza pe nimeni... vorbe, vorbe, vorbe... minciuni, minciuni si iar minciuni. Mi-e mila de tinerii de azi...muncesc ca niste sclavi, accepta toanele patronilor, manaca cand apuca. iubesc si traiesc printre picaturi...batranii si-au pierdut demnitatea...batandu-se pentru ajutoare...Este strigator la cer ceea ce se-ntampla... Tineri, voi cei care simtiti ca puteti face ceva util pentru tara, ridicati-va si spuneti-va cuvantul ...si nu numai...actionati cat nu este prea tarziu...Este tara noastra si a urmasilor vostri... Faceti scoli, masterate... unii chiar afara din tara...De ce nu actionati...inscrieti-va in partide, in guvern...stiu ca o sa intampinati piedici, dar nimic nu este usor in viata! Aveti zeci de motive pentru care sa luptati fara arme...ci cu inteligenta si daruire!

3 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu aduce injurii circului: circul ma distreaza. Politica, asa cum este inteleasa in Romania, ma scarbeste. De fapt, nu este nici macar politica. Cand nu au ce face, ei se cearta, pentru ca nu stiu sa faca altceva productiv.
Tara e in strada ca nu au salarii, nu au fonduri pentru dezvoltare, iar ei se cearta de un la fotoliu.

| ChibiRose a răspuns:

Eu cred ca PSD a iesit pentru. ca face un plan de revindere in forta si mai cred ca UDMR si PNL se vor alia. PD-L nu prea se mai tine bine, dar daca Basescu castiga iar vor mai rezista la guvernare un timp.

| mhann a răspuns:

E o "productzie-show" obtzinuta gratuit si promovata de media. Daca ne-ar prezenta mai putine galcevi, iar succesele in economia incipient capitalista, ca un lucru bun si nu ca o fapta imorala de imbogatzire a unora, media ar fi mai plicticoasa... happy
Cu cat vom fi o societate "mai capitalista", cu atat efectele galcevilor politice in viata reala vor fi mai reduse...
PS Nu va irositzi neuronii cu galcevile politice... Concentratzi-va atentzia pe punerea pe picioare a unei activitatzi generatoare de profit (in sensul bun si in cadru legal). Nu privitzi mereu inspre marile afaceri! Acestea sunt pentru cei foarte talentatzi.
E ca in poezie, marii poetzi au scos capodopere,... cu toate acestea nu de puitzine ori citim versuri de o inspiratie geniala, scrise de poetzi "no name".