| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre a te ocupa de un blog? E ceva de actualitate? Mai are vreun impact asupra oamenilor?
Voi ați creat vreodată un blog personal? Ce sfaturi ați putea oferi celor ce se gândesc să încerce?

7 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Nu ma intereseaza daca e de actualitate..detin 2 bloguri de 13 ani :
unul e personal de imi scriu gandurile iar celalat e cu recenzii.

Impact e vb despre 1% si sincer sa fiu sunt satul de vloggeri, youtuberi... vreau sa mai si citesc

| Dismally a răspuns:

Nu stiu daca este de actualitate sau nu, am un blog dar nu este acel de gen care sa urmareasca impactul asupra oamenilor. Il tin pentru ca imi aduce bani dar nu din reclama cum se practica pe blogurile clasice si de asta nu ma intereseaza numarul de vizitatori.

| SingleForOne a răspuns:

Este foarte folositor pentru a-ți externaliza gândurile unei "persoane invizibile", unui public larg sau restrâns, și/saucuiva special. Este cea mai de actualitate metodă de a oferi informații sau jurnale despre ceva sau cineva, blog-urile sunt citite și/sau mai ceva decât știrile, iar unii fac podcast/vlogging. Poți scrie fără să primești bani, doar îți externalizezi gândurile, dar poți primi și bani dacă vrei să avansezi la conturi premium, ca și la Youtube, creatorul este plătit în funcție de vizionări, aprecieri, distribuiri, comentarii; de asemenea poți fi sponsorizat de către cineva, și poți câștiga extra; de asemenea poți lăsa Advertising/reclame pe blogul tău pentru a mai câștiga ceva bănuți.
Am încercat să fac un blog pe wordpress și medium, dar încă evit marele pas, pentru că nu pot fi constant, și câteodată nu mă simt prea bine. În final, te sfătuiesc să știi ce vrei să postezi, să faci prima pagină despre tine și blog (chiar și o poezie), iar a doua pagină să fie ceva introductiv, și să explice ceva din ce ai scris anterior. Pe urmă, trebuie să fii foarte serioasă și constantă în ceea ce vrei și să scrii. Poți folosi aplicații gramaticale sau pentru eleganță în scris, de obicei cer subscripții. Dacă vrei cont premium (fie blogul, fie acele aplicații), trebuie să plătești subscripții, altfel vei rămâne cu nivelul "basic" până te plictisești. Odată ce ai avansat la nivelul premium, trebuie să te gândești dacă vrei să faci bani prin scrisul tău (algoritmul blog-ului, advertising din alte parti pe blog-ul tău, plus advertising-ul tău pe alte site-uri, și sponsorizarea) sau doar vrei să scrii pe blog-ul tău, chiar și propriul tău site, și plătești subscripții pentru a scrie mai corect și elocvent (plus, cu acele aplicații poți scrie mai bine și pentru email-uri sau ceva oficial), dar într-un "regim de Netflix", adică plătești pentru a viziona/scrie, și nu prea primești nimic în plus.

| SingleForOne a răspuns:

Indifernt ce-ți spun ceilalți, vei avea plăcerea și succes dacă chiar ești constantă, cinstită, originală și transparentă în activitatea ta. happy

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Deși este mare concurența este loc pentru fiecare.Nu știu însă ce conținut audio-video-informație scrisă ar putea avea vreun impact asupra oamenilor, mai ales acum cu starea mondială în care ne aflăm, căci eu din ce am observat suntem și mai dezbinați. Dacă chiar își doresc să încerce, căci garantat vor fi persoane care vor aprecia efortul depus.

| Cheo0S a răspuns:

Da, e de actualitate. Sa ghicesc vrei sa faci un blog pentru a ti arata iubirea pentru Dumnezeu?
Daca nu ai blog sau yt, esti cam ratat in zilele noastre. E ca un fel de Facebook dar pentru oameni ceva mai interesanti.

Nu merita sa ti faci blog/ vlog numai daca ai un mesaj diferit de oferit "publicului" tau si asemenea content nu prea mai exista.
Daca te apuci sa copiezi ce e prin afara o sa esuezi lamentabil.

| InYourPants a răspuns:

Nu vlogul e acum la putere