| mdm96 a întrebat:

Ce parere aveti despre afirmatia "E mare bogatie sa te multumesti cu putin" a lui Slavici?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Pentru a intelege ceea ce vrea sa spuna Slavici prin aceasta cugetare, este nevoie sa ne amintim ca nefericirea isi are sursa in permanenta aspiratie a omului de a nu se multumi cu ceea ce are, cu cat are, dorind totdeauna altceva, sau mereu mai mult.Numai un adevarat intelept stie ca fericit e doar omul multumit cu ceea ce are si cu cat are;(stii rugaciunea Sfantului Pavel:"Nu-mi da Doamne,saracie,nici bogatie,da-mi in fiecare zi painea care-mi trebuie.")Prin urmare,adevarata bogatie nu e cea a posedarii de multe bunuri sau multi bani, ci bogatia sufleteasca, spirituala, bogatia intelegerii, care te face stapanul propriei tale vieti.Ca sa ilustrez printr-un exemplu:mai bogat a fost inteleptul Petre Tutea, care a murit in saracie, decat liberalul vopsit, Jiji, sa spunem, cu toate palatele l lui aurite ...Numai bine.

2 răspunsuri:
| deewskk a răspuns:

Pai e ceva de genu ca e mare lucru sa fii multumit cu ce ai

| Andreea19999 a răspuns:

Pai,nemultumitului i se ia si ce are...