| Pamflezistul a întrebat:

Ce parere aveti despre dezincriminarea drogurilor usoare, masura propusa de comisia prezidentiala zilele trecute?
[ pamflezia aferenta: http://www.alinfarcas.ro/2009/09/24/avioane-la-balcoane/ ]

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Nu cred ca este bine sa ne drogam, pentru mine mentinerea luciditatii este taina unui trai concret, fie ca viata este buna sau rea sau cum o mai fi ea, pentru unii dintre noi.
Cred ca asa zise droguri usoare, fac calea pentru adevaratele droguri, cei care se simt tentati "de a trai cu capul in nori", vor dori sa incerce si in acelasi timp sa "zboare", cat mai departe de viata reala, care poate ca le pune unele probleme. Cred insa ca nu aceasta este calea de a avea un trai mai bun in Romania, pentru ca singura cale de a iesi din impas este munca, daruirea si lupta impotriva egoismului si egocentrismului, care pe multi ii caracterizeaza. Mi-a placut palfletul tau, ai talent, asa cum ti-am mai spus deja si prinzi din condei realitatile vietii.
Prin pozitia exprimata Basescu cred ca, a "vrut sa ne aduca mai repede in Europa", pentru ca prin acele state mult cantate, membre cu vechime in UE, se accepta acest gen de activitati, dar pentru romani, cred ca inca nu este cazul sa ajunga asa de departe,"pe aripile avioanelor" pentru ca pot sa-si rupa gatul si sa duca tara pe un drum si mai greu accesibil decat cel pe care merge in prezent.
Sper ca sa ne pastram "originalitatea" si sa nu-i copiem in totul pe occidentali, pentru ca ei deja au ce manca si fiind intr-o societate de consum suta la suta, pot sa-si permita sa mai "zburde", pe cand pentru noi acest lucru ar fi distructiv si ar si contraveni obiceiurilor strabune.
Notiunea de libertate exprimata in unele raspunsuri la intrebarea ta, nu este bine inteleasa, pentru ca, un om poate face ce-si doreste, dar trebuie sa-si doreasca cei face bine si ce nu contravine normelor legale si morale si mai ales ce nu poate face rau altora.
Oricum mult succes in continuare si ma bucur ca s-a reluat practica Administratiei de a ne comunica intrebarile prietenilor, pentru a le putea raspunde si astfel devenim si noi mai activi.

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Masura asta a venit exact cand credeam ca nimic nu ma mai poate mira.
E bomboana pe coliva situatiei in care este tara asta.
Asemenea masura ma face sa ma gandesc: oare cat de disperat sa fie Basescu incat sa-l faca pe dracu-n patru pentru cateva voturi castigate de la fumatorii si cultivatorii de "iarba"?
Si, daca tot suntem pe primul loc in lume la dat cu stangu-n dreptu', Bazac s-a gandit sa desfiinteze magazinele cu halucinogene.
Ei? Ce ziceti de asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu sunt de acord cu această propunere.
Un medicament este considerat un drog luat în cantități industriale în timp (dependență de medicamente) dar un drog care este interzis prin lege.
La noi asta mai lipsea din decor, că le avem pe fundal: șomeri, bolnavi cronici, crime, accidente rutiere, miniștrii cercetați penal doar de fațadă, uite legea nu e legea, etc. iar ca monolog: suntem cei mai tari...
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am gasit, fara urma de indoiala, solutia de a zbura fara sa platim biletul de avion, de a vedea viata in roz, desi e neagra ca draq, de a fi ametiti fara sa stim de ce si culmea, fiind in cea mai pura si clara legalitate!
Urrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaaa! Ce viata!
Mi-e groaza de ce va urma!
Monica

| SweetCandy a răspuns:

Ti-au raspuns aici numai persoane cu experienta de viata...si ete-ma si pe mine, ca na...cum sa lipseasca Martie din postlaughing eu sunt adolescenta si nu sunt de acord cu asa ceva...tocmai imi povestea o colega de clasa, cum te simti in acele momentebig grin si am ramas socata, povestea total lipsita de inhibitii, deci asa se va intampla cu toti cei care consuma ii vom vedea peste tot( nu ca ar aveai ei vreun stres ca ii vedem noi) insa e vorba de moralitate care in zilele noastre lipseste cu desavarsire!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ca de obicei Basescu se zbate ca pestele pe uscat, se luta pentru a mai obtine cateva voturi, nu conteaza cum si de unde, pentru el nu conteaza decat sa le obtina, vrea sa legalizeze consumul de droguri, prostitutia, urmeaza homosexualii si cine stie ce prostii ii mai trec prin cap.Stiti proverbul "tara arde si baba se piaptana ". Pamfletul e super...

mira
| mira a răspuns:

Cei fara experienta vor interpreta asta drept o incurajare pentru consumul de droguri, fiindca e cool.Se va trece rapid la droguri mult mai nocive.De fapt, nu se va aproba asa ceva, dar face bine in campanie.

| samur1 a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu viata si sanatatea lui, cine vrea sa se nenoroceasca, nu are decat sa o faca...numai ca este posibil ca prin dezincriminare sa apara mai multi curiosi ...pe de alta parte, puscaria nu este decat un mediu care in loc sa-i aduca pe calea cea buna pe consumatori, ii va specializa in alte infractiuni ceea ce-i va face irecuperabili pentru societate...in orice caz.pentru "drogati" nu puscaria este solutia...
pb este f serioasa si tb studiata cu atentie si aleasa solutia cea mai buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ca ma bag si euhappy... tind sa cred ca vor ramane totusi aceeasi "drogati"...nu cred ca va influenta pe cineva "nou" sa ia droguri,(sau nah poate cativa, dar nu multi ) atunci ai vom vedea cu adevarat pe toti cei care o fac.va iesi la lumina cat de multe persoane sunt care o fac... chiar si ilegal...parerea meabatting eyelashes

| sabin000 a răspuns:

Ce drept avem noi ca oameni sa ingradim alti oameni sa faca ceva? in momentul de fata noi nu suntem oameni civilizati, pentru ca un om civilizat nu ar face rau altui om.inainte ca noi sa ajungem ce suntem azi, marijuana, ciupercile halucinogene, salvia si multe alte plante erau consumate si venerate pentru proprietatile lor care cu timpul si-au pierdut sensul.in ziua de azi sunt multi copii care fumeaza in coltu blocului ca sa rada si sa se simta bine. vreau sa subliniez faptul ca NU asta este scopul halucinogenelor.aceste substante dezvolta campul constiintei si te face pe tine ca organism viu sa fi mult mai constient de cine esti.nu pot sa inteleg cum biserica condamna creatia lui Dumnezeu. vreau sa mentionez ca absolut nici un halucinogen natural de pe tot pamantul asta nu provoaca dependenta.omul a fost creat ca sa fie liber sa faca absolut orice vrea, si in functie de faptele si alegerile sale este rasplatit sau pedepsit de catre univers; nu de catre alti oameni.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

S-o fi gandit ca in felul asta relanseaza agricultura si vom migra la sate... laughing