| nusns a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca Texasul incearca sa opreasca omorarea unei parti din cei aproape 60000 de oameni care ucisi in fiecare an in statul lor?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e o formulare perfida a parerii tale ca e ok sa interzici avortul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

E foarte simplu sa vorbesti din spatele tastaturii nu?
Nu ai nicio obligatie acolo.
Iti satisfaci egoul, inchizi TPU si gata.

In alt colt al lumii sute de mii de copii se chinuie abandonati, sute de mii de femei sufera traume irevenrsibile.
Da ce conteaza asta, conteaza ca din spatele tastarurii coadadetopor are egoul satisfacut ca a zis ca e contra avortului

| johnnny123 a răspuns:

Parerea mea este ca mai bine ar incerca sa opreasca omorarea copiilor din scoli de catre descreierati cu arme automate decat sa opreasca avorturile.

De asta ce parere ai? Sau copiii de 13-14 ani sunt mai putin oameni decat niste embrioni?

| wsghtr76654 a răspuns (pentru johnnny123):

Sa se opreasca si asta, sigur, dar in paralel cu oprirea omorarii oamenilor care nu s-au nascut.
Nu, oamenii de 13 ani care se afla im stadiul de dezvoltare "adolescent" nu sunt mai putin oameni decat oamenii care se afla in stadiul de dezvoltare "embrion".

| suntserios a răspuns (pentru wsghtr76654):

Asa, gata, ti ai hranit egoul da?
stai comod in fata tastaturii si condamni ceva.

Sutele de mii de copii abandonati si femei care raman insarcinate si nu dorect copii sunt binemersi acum ca tu ai condamnat avortul pe net.

Tu ramai cu sufletul impacat ca ti ai satisfacut egoul si ei cu dramele lor. Cam la asta se rezuma zgomotul pe care il faci pe aici.

| Floridori a răspuns:

In traducere: ce parere aveti despre faptul ca Texasul incearca sa limiteze drepturile femeilor asupra propriului corp, asupra deciziilor ce vizeaza propria lor viata si prin aceasta lege incearca sa aiba anual cateva mii de copii abandonati, pe care parintii nu ii vor, pe langa miile de alti copii abandonati si familii fara adapost, in statul lor?

Daca la asta te referi, zigotul/embrionul nu este "om" si despre legea restrictiva ce limiteaza niste drepturi care ar trebui sa fie fundamentale, am o parere proasta, evident.

| wsghtr76654 a răspuns (pentru Floridori):

"drepturile femeilor asupra propriului corp, asupra deciziilor ce vizeaza propria lor viata"
Explica-mi cum anume este o decizie care iti priveste propriul corp si propria viata sa omori o alta fiinta umana nevinovata.

"prin aceasta lege incearca sa aiba anual cateva mii de copii abandonati, pe care parintii nu ii vor, pe langa miile de alti copii abandonati si familii fara adapost, in statul lor"
Da, e posibil ca aceasta lege sa impiedice omorarea a foarte multi oameni. E minunat. Are sens.

"zigotul/embrionul nu este "om""
Total gresit. Viata incepe la conceptie; in urma fecundarii unui ovul uman de catre un spermatozoid uman rezulta o fiinta umana noua cu propriul sau adn. Viata umana se schimba in timp, dar asta nu inseamna ca un om nu e om pentru ca este zigotul, embrion, fetus sau oricum altcumva vrei tu sa il numesti. Zigot, embrion, fetus, bebelus, copil, adolescent - sunt stadii de dezvoltare in care se afla omul la un moment dat, nu specii separate.

"drepturi care ar trebui sa fie fundamentale"
Vorbesti despre dreptul de a omori alti oameni nevinovati. Nu, n-ar trebui sa aiba nimeni dreptul sa omoare alti oameni nevinovati.

| Floridori a răspuns (pentru wsghtr76654):

Esre strict opinia ta, la fel cum ceea ce am scris eu este strict opinia mea.Nici tu nu imi vei schimba punctul de vedere cu informatiile false pe care le expui, in special cuvinte mari precum:"om" si "bebelus" (sunt convinsa ca nu ai vazut niciodata un zigot sau embrion uman), nici eu nu iti voi schimba opinia si nici nu incerc.Este normal ca oamenii sa aiba opinii diferite, la fel cum mi se pare normal ca oamenii sa decida asupra propriului corp.As vrea sa te vad pe tine in situatia in care sa fii insarcinata (sigur esti barbat, dar facem un exercitiu de imaginatie) accidental, cu un copil pe care nu il vrei, pe care nu il poti creste, sa treci prin 9 luni anevoiase care iti vor schimba corpul pentru totdeauna, apoi sa treci printr-un travaliu extrem de dureros timp de ore, chiar zile in unele cazuri (durerile nasterii sunt pe locul 4 sau 5, daca nu ma insel in topul celor mai cumplite dureri), sa treci prin luni de recuperare, incercand sa te refaci in timp ce sanii iti explodeaza etc. si toate astea doar pentru a abandona acel copil care va ingrosa numerele copiilor care vot fi lipsiti de iubire si de o familie.
Culmea este ca astia care sunteti impotriva avortului si credeti ca este "minunat" sa fie cat mai multi copii abandonati (chiar mi se pare oribil ca ai putut sa spui asta), sunteti si impotriva cuplurilor gay si a adoptiilor.Voi sunteti impotriva a tot.Tot ce vi se pare voua ca este diferit fata de gandirea aia limitata din tartacutele alea pe care le tineti pe umeri doar ca sa nu va ploua in gat, trebuie interzis.Pe astia cu gandire limitata, va sfatuiesc sa va mutati in tarile islamice radicale.Pare un mediu mult mai potrivit cu gandirea voastra.
Nu vrei sa faci avort, nu faci.Nimeni nu este obligat sa faca, la fel cum nimeni nu este obligat sa ramana cu un copil rezultat al unui accident si pe care nu si-l doreste.Nici medicii nu sunt obligati sa faca avort la cerere. Unii decid sa nu o faca.Este simplu.Fiecare tabara are dreptul la alegere.Nu e minunat?
Este decizia asupra propriului corp deoarece acea femeie trece prin extrem de multe transformari timp de 9 luni si mai apoi trece prin experienta oribila a nasterii (asta fara sa mai mentionam traumele psihologice si judecata oamenilor ca tine) doar pentru a avea un copil care, cel mai probabil va fi abandonat, care nu va primi iubire, sau o viata fericita.De ce? Doar pentru ca unii ca tine au impresia ca pot lua decizii pentru vietile altora.Si da, este o decizie despre propria viata a acelei femei pentru ca un copil iti schimba categoric viata.
Eu nu pricep de ce pe unii (culmea, majoritar barbati) va **** grija ce fac alte persoane cu viata lor, cu corpul lor, cu uterul si vaginul lor.
Hai, sa ne vedem fiecare de propriile vieti, de propriile corpuri si sa nu ne mai priveasca atat ceea ce fac altii.Cine esti tu, sau cine sunt eu, sau oricine altcineva astfel incat sa ne arogam dreptul de a ingradi drepturile altor persoane?

Educa-te, un zigot, un embrion, un fat, nu sunt fiinte umane in adevaratul sens al cuvantului.Inainte de 24 de saptamani de sarcina, acel "om", cum il numesti tu, nu are nici macar o sansa de a supravietui in afara uterului. Dupa 24 de saptamani, sansele incep sa existe, dar sunt extrem de mici si numai cu aparatura performanta.Chiar si asa, exista sanse mari ca supravietuitorii sa aiba sechele grave o viata intreaga.Cum poti numi o fiinta care nu are capacitatea de a trai odata separata de corpul-gazda? Il numesti "om"? Succes! Denumirea biologica si stiintifica este alta.
Dar tu compari un zigot cu un adolescent si te exprimi de parca ar exista o egalitate intre ei. Oricine, chiar si un cimpanzeu si-ar da seama ca nu sunt unul si acelasi lucru.Pe principul asta, ar trebui sa fiti toti astia care veniti cu ideilea astea, vegani, pentru ca ce drept aveti sa omorati niste fiinte nevinovate si de ce le mancati ouale? Pana la urma, oul este doar un alt stadiu de evolutie al puiului.Si pana la urma, omorati niste animale nevinovate.
Ar trebui sa vi se interzica consumul de carne, oua, sau lapte, sa vi se interzica masturbarea sau orice act sexual ce nu are drept scop procrearea etc.Nu de alta, dar daca voi credeti ca aveti dreptul sa limitati niste drepturi in baza principiilor voastre personale, hai, sa vi se limiteze si voua niste drepturi, nevoi, sau placeri, in baza acelorasi principii de ev mediu.
Eu sunt de acord cu interzicerea avortului (iarasi facem un exercitiu de imaginatie, deoarece nu as fi de acord nicicum) daca in paralel va exista o lege prin care sa ii oblige pe cei care sunt impotriva avortului sa plateasca tot ceea ce inseamna cheltuilei in timpul sarcinii, consiliere psihologica pentru mama, eventuale tratamente necesare atat in timpul sarcinii, cat si dupa si sa fiti obligati la cresterea efectiva a acelor copii.Ai vrea? Mie mi se pare rezonabil...Sa vad daca atunci ati mai fi atat de inversunati si mari luptatori "pro viata". Este simplu sa iei decizii asupra altora atata timp cat doar arunci cu vorbe marete...

O zi buna iti doresc si multa sanatate!

| wsghtr76654 a răspuns (pentru Floridori):

Ca viata incepe la conceptie iar embrion, fetus, bebelus nu reprezinta decat stadii de dezvoltare ale omului sunt fapte, nu pareri sau informatii false. Ca nu le cunosti tu si ca esti atat de rupta de realitate si incuiata incat nu vrei sa le accepti nici dupa ce ai fost expusa la ele, e cu totul altceva.

"la fel cum mi se pare normal ca oamenii sa decida asupra propriului corp"
Sa decida. Dar sa nu decida ce se intampla cu corpul altora, adica cu corpul copiiilor lor.

"Tot ce vi se pare voua ca este diferit fata de gandirea aia limitata din tartacutele alea pe care le tineti pe umeri doar ca sa nu va ploua in gat, trebuie interzis."
Argumente nu ai, logica nu ai, deschidere la a-ti fi schimbate convingerile care n-au nicio treaba cu realitatea nu ai. Ai insulte in schimb. Esti foarte desteapta.

"la fel cum nimeni nu este obligat sa ramana cu un copil rezultat al unui accident si pe care nu si-l doreste."
Exact. Nu este nimeni obligat sa nu-si omoare copilul. Tocmai asta e problema.

"Eu nu pricep de ce pe unii (culmea, majoritar barbati) va **** grija ce fac alte persoane cu viata lor, cu corpul lor, cu uterul si vaginul lor."
Nu ma intereseaza uterul, ficatul, splina si nici rinichii tai; poti sa faci ce vrei cu ele. Ma intereseaza copilul din interiorul tau. Pe asta nu ar trebui sa ai dreptul sa il omori.

"Hai, sa ne vedem fiecare de propriile vieti, de propriile corpuri si sa nu ne mai priveasca atat ceea ce fac altii."
Nu. Omorarea a milioane de oameni pe an trebuie sa inceteze.

"Cine esti tu, sau cine sunt eu, sau oricine altcineva astfel incat sa ne arogam dreptul de a ingradi drepturile altor persoane?"
Cine sunt eu ca sa spun ca femeile nu ar trebui sa aiba dreptul sa-si omoare copiii? Un om care judeca; nu trebuie sa fiu mai mult.

"Educa-te, un zigot, un embrion, un fat, nu sunt fiinte umane in adevaratul sens al cuvantului."
Eu m-am educat si iti sugerez si tie sa faci la fel. Potrivit stiintei si logicii sunt fiinte umane.

"Inainte de 24 de saptamani de sarcina, acel "om", cum il numesti tu, nu are nici macar o sansa de a supravietui in afara uterului."
Il numesc om pentru ca este om iar faptul ca tu nu stii ca e om si nici nu vrei sa accepti ca e om nu modifica faptul ca e om. Iar faptul ca acel om nu poate supravietui in afara uterului nu-l face sa fie mai putin om.

"Cum poti numi o fiinta care nu are capacitatea de a trai odata separata de corpul-gazda? Il numesti "om"? Succes! Denumirea biologica si stiintifica este alta."
De cate ori trebuie sa iti spun ca fetus, embrion etc sunt stadii de dezvoltare ale omului?

"Dar tu compari un zigot cu un adolescent si te exprimi de parca ar exista o egalitate intre ei."
Exista in sensul ca sunt oameni.

"Oricine, chiar si un cimpanzeu si-ar da seama ca nu sunt unul si acelasi lucru."
Te simti mai bine acum?

"Pe principul asta, ar trebui sa fiti toti astia care veniti cu ideilea astea, vegani, pentru ca ce drept aveti sa omorati niste fiinte nevinovate si de ce le mancati ouale? Pana la urma, oul este doar un alt stadiu de evolutie al puiului.Si pana la urma, omorati niste animale nevinovate."
Nu, n-ar trebui sa fiu vegan pentru ca nu sunt pro neomorarii oricarei forme de viata. Sunt pro neomorarii oamenilor nevinovati si atat.

"sa vi se interzica masturbarea"
Ce tampenie.
O fiinta umana rezulta in urma fecundarii unui ovul uman de catre un spermatozoid uman. De unul singur, un spermatozoid nu e o fiinta umana unica cu propriul ei adn.

"sau orice alt sexual ce nu are drept scop procrearea etc."
De ce, ca noi nu ne-am omori copiii? Minunata logica.

"Nu de alta, dar daca voi credeti ca aveti dreptul sa limitati niste drepturi in baza principiilor voastre personale, hai sa vi se limiteze si voua niste drepturi, nevoi, sau placeri"
Da, sa nu avem nici noi dreptul sa omoram oameni. De fapt, stai, ca nu-l avem, asta e um drept de care se bucura doar femeile.

"in baza acelorasi principii de ev mediu."
Ideea ca n-ar trebui sa omoram alti oameni nu e o chestie de ev mediu.

"Eu sunt de acord cu interzicerea avortului daca in paralel va exista o lege prin care sa ii oblige pe cei care sunt impotriva avortului sa plateasca tot ceea ce inseamna cheltuilei in timpul sarcinii, consiliere psihologica pentru mama, eventuale tratamente necesare atat in timpul sarcinii, cat si dupa si sa fiti obligati la cresterea efectiva a acelor copii.Ai vrea?"
Nu e responsabilitatea mea sa cresc copiii altora.

| Floridori a răspuns (pentru wsghtr76654):

Spui numai nonsensuri, dar nu aveam pretentii oricum...Mai ales cu stiinta, esti la genunchiul broastei.

Nu este obligatia ta sa cresti copiii altora.Foarte corect! Atunci de ce simti ca este obligatia ta, sau si mai rau, simti ca ai dreptul sa ii fortezi sa aiba acei copii?
Spui ca iti pasa de fiintele ce se dezvolta in uter, atunci fa ceva pentru ele. Daca doar pretinzi ca iti pasa, vrei sa obligi niste femei sa nasca doar pentru a exista mai multi copii abandonati, fara ca nimeni sa nu faca nimic pentru ei, atunci esti doar un alt ipocrit misogin care crede ca mesajele lui "pro viata" sunt salvarea umanitatii. Daca tu crezi ca ii poti obliga pe altii sa aiba copii pe care nu ii vor, atunci eu cred ca tu ar trebui sa fii obligat sa cresti acel copil de care spui ca iti pasa si pe care l-ai obligat sa se nasca.De ce crezi ca ai dreptul sa condamni mii, chiar milioane de copii la o viata mizera, trista, fara iubire si fara familie? Doar pentru simplul fapt ca arunci niste vorbe goale si spui "imi pasa", cand in realitate nu iti pasa?
Ideea mea e la fel de absurda si extrema ca si a ta, dar logic ca nu iti convine, ceea ce este si normal.Ei bine, nici altora nu le convine sa vina unii ca tine sa decida pentru ei. Daca nu vrei sa iesi din patratica ta limitata, atunci vezi-ti doar de ea!
Iti pasa doar de uciderea oamenilor.Ce draguuut! Vezi ca mor zilnic oameni in adevaratul sens al cuvantului.Ce faci pentru ei?
Veganilor le pasa de uciderea animalelor.Asta ar insemna sa nu iti mai dea tie voie sa mananci mici cu mustar si ceafa la gratar.Tu vrei sa interzici avortul pentru ca TIE iti pasa (nu iti pasa, sunt doar vorbe goale, dar in fine) de uciderea "oamenilor', iar veganii ar putea sa vrea sa iti interzica sa mananci fripturica doar pentru ca LOR le pasa de animale.Fiecare cu ce il doare si tocmai pentru ca aceste lucruri sunt opinii proprii si subiective, nu se pot impune si altora.Pricepi? Doar pentru ca TU vrei asa, nu inseamna ca este cea mai buna varianta pentru toata lumea.Fiecare decide ce este mai bine pentru sine si ar trebui sa aiba acest drept indiscutabil.

In fine, daca doresti sa scrii in continuare lucruri fara pic de logica si fundament, atunci esti liber sa o faci.Eu voi incheia conversatia aici pentru ca nu merita efortul.

Daca nu poti face ceva bun pentru ceilalti, macar nu incerca sa le pui bete in roate.

| wsghtr76654 a răspuns (pentru Floridori):

In continuare fara argumente si logica dar cu niste insulte de tot rasul si urlat absurditati spre mine, pentru ca mai mult nu poti. Sper ca te-a facut fericita sa te agiti pe aici.