| autumnsdaughter a întrebat:

Ce parere aveti despre introducerea/neintroducerea pedepsei cu moartea?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o hotărâre foarte grea de a lua o astfel de decizie mai cu seamă că privești lucrurile la rece tu ca și judecător dar în speță legiuitorul care admite această pedeapsă capitală.
Constituția ne dă primul drept, acela la viață și o dată luată de altcineva finalul este tragic pentru cel care va primi pedeapsa cu închisoare pe viață sau condamnarea la moarte prin injecția letală.
Pa, pa.

| Silvia a răspuns:

Dupa parerea mea,nenorocitii e mai bine sa putrezeasca in inchisoare decat sa fie omorati simplu si rapid.happy

| Silvia a răspuns:

Dupa parerea mea, nenorocitii e mai bine sa putrezeasca in inchisoare decat sa fie omorati simplu si rapid.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de faptele cuiva incat sa fie atat de pedepsit.Totusi singurul care hotaraste destinul omului e Dumnezeu. El ne-a dat viata tot El ne-o ia la timpul respectiv.Omul nu are nici un drept sa ia viata cuiva indiferent de faptele pers respective.Toti ne primim la un moment dat pedeapsa sau rasplata in functie de faptele noastre! Daca s-ar introduce asemenea pedeapsa, pai.cred ca totul s-ar schimba in lume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa omoram scursurile societatii, cand ii putem pune la munca grea, cum ar fi: sapatul dupa sare, carbune, construirea de sosele si poduri, asanarea zonelor mlastinoase, etc. Si, intr-un final, da, pot sa si moara, dar epuizati de munca.