| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre oameni ce încearcă să vă împartă sau fure ideea de afacere?
A venit recent o prietena la mine cu o idee de afacere cu dorința si rugămintea sa o ajut sa isi gaseasca si sa ii confectionez anumite lucuri.Adica sa facem jumi juma treaba ea evident câștigând mai mult pe partea ei (financiar) iar eu multumindu-ma cu partea mea fara sa am pretenții. Dupa ce m-am zbătut sa gasesc toate resursele,ideile, modelele etc (pe care ea nu le poate face si nu le gaseste)ca ea sa poata munci pe ele a venit la mine si mi-a spus că ar vrea sa ii spun unei rude de a ei de unde fac rost, de unde le achiziționeze si cum sa le fac sa faca si ea.
Eu am refuzat voalat sa fac asta deoarece mi s-a parut ca imi dau efectiv pâine de la gura pe langa ca deja câștigăm putin si sa supărat.
Voi cine credeti ca ar fi îndreptățit aici sa se supere?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Afacerea se face fara prieteni sa se descurce singura - suparare pentru ca e dusmanoasa

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

Eu am fost sceptica in legatura cu ideea pentru ca nu castig foarte bine din chestia asta dar am zis ca treaca mearga.Din câștigul meu dau pentru o singură lucrare 30% pe materiale, ca sa nu mai vorbim drumurile pe care le fac si cat caut.Si ea acum vine si imi spune ca ar mai da cuiva sa fac treaba mea dar are nevoie de ideile mele, locurile mele de unde cumpăr tot ce îmi trebuie si chestii de genul.
Mie nu mi se pare deloc corect.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e cazul să te superi dta, că nu ai de ce. Ruda poate să caute ea însăși informațiile respective că nu sunt secrete. Iar dacă le-ai da, ce ar face cu ele? Ar și munci?

| Freya1 a răspuns (pentru sadrian46):

Asta am si zis într-un mod mai voalat, ca nu o sa ii dau eu mura in gura.Dar m-a deranjat faptul că voia efectiv sa ma excludă pe mine o data ce ii dau informațiile si sa isi faca aia bani in locul meu.Practic încerci să profiti de mine ca sa ii faci bani alteia.
Dar nu e nici o problema ca termin ce am început și ma reprofilezi către alte persoane sau pe cont propriu si o sa vad atunci cum se va descurca.

| sadrian46 a răspuns (pentru Freya1):

Foarte bine faci. Oamenii mici au comportamante de nimic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu nu consider ca cineva ar trebui sa se supere in nicio situatie.

Asa se intampla in cazul de afacere cu mai multe persoane, cu greu gasesi persoana de incredere si care intelege anumite lucruri.

La fel este si cazul meu, m-am gandit ca mi-ar fi mai usor si mai rapid sa mai adun persoane in micile proiecte pe care le fac, insa... nu prea functioneaza, nu poti sa ii multumesti pe toti. De aia este mai bine sa incepem singuri uneori, si cand se ajunge la un anumit nivel... atunci sa se mai alature alte persoane.

Legat de ideea de afacere... nu este corect si frumos, insa lumea face ce vrea si ce poate. Asa este lumea. De aceea trebuie sa fii pe pozitie si atenta la multe detalii cand se intampla asta.

| Freya1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da,mereu are ceva de comentat chiar daca de fiecare dată când fac ceva o intreb si e de acord.Probabil ca nu voia de la început să lucreze cu mine ci doar ideile si materialele mele, ceia ce nu se poate.Nu am de ce sa fac acte de caritate pe munca mea cand ea e bine sănătoasă și poate munci.

| Emma30555 a răspuns:

Se poate numi tupeu. Nu mai vrea cu tine dar în loc sa încheie colaborarea vrea totuși informațiile și ideile tale și pe deasupra tot ea se supăra. Ori nu am înțeles poate bine situația, dar cam asa pare. Poate vrea sa colaboreze cu amândouă pe stiluri diferite, deși dacă ar fi asa nu poate sa ți ofere nici o garanție și oricum persoana cealaltă poate încerca pe cont propriu sau sa vina cu alte idei. Ea nu s-a pus și în locul tău, vrea ca tu sa o ajuți pe ea dar ea sa nu te mai ajute pe tine.

| siriusblack98 a răspuns:

D-aia se zice ca niciodata sa nu faci afaceri cu rude si/sau prieteni. In situatia de fata ambele aveti dreptate in felul vostru. Este fix o moneda. Iar o moneda stim cu totii care are doua fete.

| Freya1 a răspuns (pentru siriusblack98):

Eu consider ca eu am.Nu mi se pare corect ca eu dupa ce caut ca disperată oportunități si dupa ce muncesc pentru un lucru sa imi zici sa ii spun altcuiva de unde imi aduc resursele sa le ia gata facute si sa ia bani si eu sa nu mai iau nimic.Nu ai cum sa ma faci sa imi cheltuiesc resursele pentru materiale sa incep lucru ca dupa sa nu iti convina tie nu stiu ce (probabil modelele, chiar dacă eu o intreb de fiecare dată daca ii convine sau nu ceva si mereu zice ca e ok si dupa se razgandeste si vrea altceva) si sa vrei sa ma dai la o parte dar sa ii dau munca mea gratis altcuiva sa o continue.
Mai bine spui in fata ca nu vrei sa mai lucrezi cu mine si aia e, ma pun pe cont propriu sau ma alieze cu altcineva dar nu aduci cereri de genul.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Freya1):

M-ai facut curios, despre ce afacere este vorba? Ca tot spui de modele si materiale. Fashion? Hairstyle?

| Freya1 a răspuns (pentru siriusblack98):

Chestii legate de cusaturi dar nu haine.Eu fac modelele (desenele), măsurătorile, iau materiale si alte chestii.Iar eu multe din modele le preiau de undeva, la fel si materialele iar ce gasesc eu ele nu gasesc si ar vrea sa le dau lor sursa mea si tot restul sa faca aia.Sa le dau totul dea gata si aia sa faca dupa mine sau dupa ce procur eu.Dar nu e o afacere cu angajați sa ai nevoie de oameni cat mai multi, e ceva de munca pe timp de iarnă sau cum e cu pandemia asta sa mai scoti un venit cat de cat.Ca daca ne băgăm mai multi (sa zici ca ba sa isi faca si ea un ban, sau cu ce te incurc) nu rămâi cu mai nimic deci din start eu voi fi exclusă o dată ce eu ii cedez treaba mea alea.
Asa ca am de gand sa termin totusi ce am început dar după sa imi vad de ale mele in alta parte.

Nimeni. Cel mult ea. Și tu și ea încercați să vă urmăriți interesul propriu. Ea o face mai bine, deci ea e îndreptățită mai mult să se supere, doar investește mai mult, nu?

| Freya1 a răspuns (pentru Unknownzgw):

Nu drăguță.Ea cere sa ii dau sursele mele alteia sa isi faca ea bani si pe mine sa ma excludă.Cu ideile de pe partea mea eu vin,eu le creez, eu le caut si vrea sa i le dau toate dea gata alteia, ca si cum ai avea o afacere, niște idei, o sursă si le-ai da moca cuiva asa si el sa isi faca bani si tu nu.Ca si cum te-ar ruga cineva sa ii dai clienti tai altcuiva si tu sa nu mai scoti profit sau sa cauti alti, ce daca se poate sa nu le cunoasca pe respectivele, sau daca le cunosc sa iti scazi tu produsul si munca sub prețul pieței ca sa poti avea succes.Sau sa iti spun mai simplu.Iti cer sa imi dai geaca de pe tine ca mie imi e frig si ca imi sta mai bine mie cu ea decat tie si tu ramai in tricou si degeri.
Noi nu suntem angajat si angajator ci parteneri.Ea a venit la mine sa o ajut cu anumite chestii pentru care îmi iau si eu o parte extrem de mica.Nu am reproșat de bani pe care îi iau, dar având în vedere că dacă eu nu mai lucrez tu nu mai ai modele si materiale, sau ai dar obținute mai greu si mai scump si atunci cred ca si eu la randul meu pot sa am un cuvânt de spus.Eu nu iau din ce investește ea, eu imi iau partea pe ce muncesc eu.Ca ea ea bani si pe ideile mele si pe munca ei la final nu imi pasa, mie trebuie sa vina cat am stabilit pentru ce fac si ce sa vezi, ne luând în calcul faptul că pentru o lucrare 30% din bani mei se duc pe materiale.

"Nu am reproșat de bani pe care îi iau, dar având în vedere că dacă eu nu mai lucrez tu nu mai ai modele si materiale, sau ai dar obținute mai greu si mai scump si atunci cred ca si eu la randul meu pot sa am un cuvânt de spus."

În cazul acesta ia atitudine și nu mai sta în dubii. Cunosc un caz asemănător cu al tău, în exact același domeniu. Știu câte se fac și în ce fel. E o piață competitivă.

| Freya1 a răspuns (pentru Unknownzgw):

Oricum imi termin ce am început și pun capăt la astfel de alianță.O sa ma reprofilez singura sau către alte persoane si aia e.
Faza dureroasa este ca m-am zbătut mult cu gândul că imi descopăr si eu o pasiune,o ajut si pe ea (nu i-am luat bani înainte decat să am pentru materiale si nu aveam de gand sa ii cer ceva separat, ci de la bani aia in continuare cat mai aveam de luat) si ma trezesc cu fite, figuri si ca vrea sa ma înlocuiască.Si nu ar fi fost o problema daca imi zicea "ba, nu mai vreau sa muncesc cu tine, vreau pe alta".Dar sa ai tupeul jegos sa imi spui sa ii dau celeilalte resursa mea ca vrea si ea sa muncească.Sa ii dau pâinea mea de pe masa aleilalte si pe mine sa ma dai la o parte e prea mult.

Găsește alte persoane că e plin în branșă de oameni dornici de colaboratori de încredere, eficienți și las-o pe aia să găsească pe cineva ca ea sau pe cineva ca tine fără pic de respect de sine.
Mult succes să ai!