| citron a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care se automutileaza? ati putea fi prieten/a cu o astfel de persoana?

20 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ce parere am? Niciuna.Nu ii judec dar daca pot si vor ii pot ajuta.As putea fi prietena cu acest gen de oameni.Intrebarea e daca ei ar putea fi prieteni cu minethinkinglaughing
Cred ca le-ar face foarte bine o relatie de prietenie, s-ar descarca de griji vorbind cu cinevabig grin

April
| April a răspuns:

N-am o parere, doar o nesfarsita compasiune; si tocmai acest coplesitor sentiment ma impiedica sa-i pot evalua corect.Omul bun din mine vrea sa se apropie si sa aline, dar cel inspaimantat de puterea unei nestiute pulsiuni, inexplicabile prin simpla rationare, ma opreste si pune o bariera impenetrabila.Tot ce nu inteleg ma nelinisteste si ma alunga.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Probabil fac asta din lipsa de ocupatie sau sunt dusi cu capul.Personal nu vreau sa am asemenea prieteni.

| User a răspuns:

Niste inconstienti. chiar ieri parca, era un articol pe protv.ro pe tema asta. cand vedeai pozele ramaneai mutstraight face. Da' ma rog, e viata lor, problema lor. Nu ma intereseaza.

| User a răspuns:

@citron de ce sunt mai inconstient decat tine?straight face Ce am facut sa par inconstient? Chiar nu inteleg faza asta si te rog sa ma lamuresti...

| User a răspuns:

@citron. mda. am pronuntat cumva cuvantul "prost"? Nu cred.
Si da, spre surprinderea ta, am gandit cand am spus ca is inconstienti... si de ce inconstienti? Pentru ca nu constientizeaza ca isi fac singuri rau (si dupa mintea mea e rau sa iti tai venele cu lama, sa te tatuezi [risti sa faci cancer de piele]. chiar si piercing-urile sau mai stiu eu ce alte dracovenii). Ma poti contrazice? Si cum am spus si mai sus, NU MA INTERESEAZA, doar mi-am spus parerea si nu cred ca am jignit pe cineva cu parerea mea. Daca tie-ti place sa te mutilezi, bravo. n-ai decat. taie-ti gatu', venele, mainile, limba, etc... e treaba ta. Si scuza-ma, dupa ce am vazut ce ai zis (ca te automutilezi) as zice ca tu nu judeci. adica nu te gandesti la consecinte, nu nimic. (nu o lua ca pe o jignire).

| georgiana a răspuns:

Daca Dumnezeu ti-a dat viata si te-a lasat normal pe acest pamant, de ca sa iti faci rau cu propria ta mana. Oamenii astia nu gandesc, soc...

| octavianpas a răspuns:

Parerea mea e ca au o problema.

| Mystique a răspuns:

Sunt niste oameni care sufera f mult si au nevoie de ajutor, clar asta.nu pot sa zic ca am o parere proasta, sunt si ei tot fiinte umane, dar poate ceva mai sensibili si aia este modalitatea prin care ei isi exprima durerea, este un fenomen trist, dar cine suntem noi sa-i condamnam? nu am vreun prieten in situatia asta sau poate ca nu stiu.

| Alphawolf a răspuns:

Respect si imi pasa de durerea acestor persoane dar asta nu inseamna ca este normal sa-si manifeste durerea si nervii prin automutilare. Aceasta manifestare poate lasa urme pe viata care probabil mai tirziu te vor incurca sau iti va fi rusine cu ele... nu le poti da delete. Multe persoane isi ineaca durerea in alcool si in timp ajunge la degradare si dependenta iar copiii acestora suporta consecintele... ti se pare normal?

| Alphawolf a răspuns:

Am raspuns dupa ce am vazut postarea ta adresata mie dar am fost delogat iar raspunsul meu o sa apara anonim, miine probabil.

| Alphawolf a răspuns:

Se pare ca raspunsul meu intirzie sa nu va aparea deloc. Am sa-ti dau inca un raspuns un pic mai detaliat in speranta ca iti va fi de ajutor.
Nu conteaza ce cred eu despre asfel de persoane dar daca este sa-mi fac o parere eu cred ca nu este vina lor ca sunt probabil mai sensibili la o durere foarte mare manifestindu-se asfel si cred ca sunt oameni normali ca oricare alt om doar ca au o problema de sanatate 100% tratabila si daca ne gindim putin orice om are cel putin o problema doar difera felul si intensitatea. Nu trebuie sa-ti fie rusine parerea mea daca ai prieteni in care ai incredere si care ar putea sa te ajute poti sa le povestesti dar sa te feresti de persoanele care sunt critice si rid de necazul altuia
Ideea este ca trebuie sa iei in serios problema ce o ai si sa vizitezi un psiholog sau un neuropsihiatru sau... nu stiu sigur care este mai in masura sa te ajute. Orice boala netratata la timp se poate agrava sau orice deprindere rea nestapinita la timp creaza dependenta si nu se poate anticipa cum o sa te manifesti cind o sa ai familia ta si nici cum o sa-i afecteze pe cei dragi tie.
Esti fata isteata esti tinara si sper sa ai ambitia necesara sa infrunti aceata problema! Iti doresc tot ce-ti doresti!

| Clauditza a răspuns:

Automutilerea reprezinta exprimarea agresivitatii intoarsa catre sine. Cu cat nivelul de agresivitate este mai mare cu atat poate aparea tendinta spre comportamente si atitudini de automutilare. Prin automutilare trebuie sa intelegem mai multe actiuni pe care persoanele in cauza le produc in relatie cu propria existenta, atat psihica cat si fizica. Gesturile de automutilare pot merge de la stari de infometare (cure drastice de slabire care conduc la scaderea in greutate pana la modificari importante ale structurii corporale) pana la actiuni ce distorsioneaza aspectul fizic, prin lovituri ori rani cu obiecte taioase. Totodata, actiuni cu caracter de automutilare sunt si cele de tatuare, piercing, tunsul zero (pentru femei).

Automutilarea, asa cum mentionam anterior, vine pe de o parte ca expresie a agresivitatii intoarsa catre sine. Pe de alta parte este si o exprimare a starilor de protest, de revolta, de furie acumulate de-a lungul timpului in conflicte interioare si care, ies la suprafata prin astfel de actiuni. Este un strigat al suferintei interioare prin care persoanele respective spun celorlalti: "priviti-ma, exist si eu, sufar, acordati-mi atentie, am nevoie de voi etc". Este un semnal de alarma prin care, nestiind cum sa isi exprime suferinta, persoanele ce apeleaza la automutilare, pun in act ceea ce nu pot pune in cuvinte. Nevoia de afectiune, de atentie si iubire pot fi tot atatea cereri catre cei dragi pe care acestia le adreseaza prin gesturi disperate si extreme.

Cine apeleaza la o astfel de metoda de exprimare?

Tendinta spre automutilare este mai frecventa in randul tinerilor (in special adolescentilor). Acest aspect insa nu exclude celelalte categorii de varsta unde, putem intalni manifestari uneori cu o amploare mult mai mare (amputarea unui picior, maini, deget).

Este important de mentionat ca, gesturile de automutilare pot fi de natura constienta, iar pe de alta parte, pot fi actiuni inconstiente. Cele de natura constienta, de cele mai multe ori apar din nevoia de a atrage atentia, de a impresiona, din teama de pierdere ori separare iar gravitatea acestora este mai redusa. De obicei, acestea au caracter repetitiv si demonstrativ si apar fie in momentele de depresie fie in momentele de furie isteriforma.

Automutilarea venita prin actiuni inconstiente scapa intelegerii persoanei respective si are un caracter de "intamplare / asa a fost sa fie". Cazul accidentelor grave soldate cu traumatisme mutilante (de exemplu: pierderea membrelor, mutilarea fetei), se dovedesc a fi astfel de actiuni de automutilare inconstienta.

Cum se comporta o asfel de persoana?

Comportamentul este diferit de la persoana la persoana. Unele persoane se pot manifesta retras si inhibat social adoptand o atitudine de izolare sociala. Altele, pot adopta o manifestare demonstrativa si de supralicitare sociala (disponibilitate excesiva spre relationare). Ca si caracteristica generala se evidentiaza pe de o parte starea de inhibitie depresiva sau / si starea de revolta permanenta.

Cum putem ajuta?

Persoanele care se automutileaza pot fi ajutate prin sprijin afectiv. Suferinta pe care o pun in joc astfel de persoane este coplesitoare si ingreuneaza foarte mult capacitatea de sustinere emotionala din partea rudelor sau / si prietenilor apropiati. Pe de alta parte, in mod necesar si obligatoriu, acestia trebuie indrumati catre ajutor de specialitate.

Se poate trata?

Tratamentul poate merge pe doua coordonate, in functie de intensitatea atitudinii de automutilare si de gradul de avansare a manifestarilor. Astfel, in situatiile acute (cu intensitate si durata mare in timp, intalnite de obicei in patologie) este necesara interventia medicamentoasa de natura psihiatrica si in completare tratamentul psihoterapeutic.

In situatiile in care automutilarea vine ca manifestare simptomatica a unei tulburari emotionale, interventia psihoterapeutica este necesara si de durata. Ceea ce se acumuleaza in ani de zile este imposibil de recuperat si solutionat in cateva luni.

| Muffins a răspuns:

Da...nu e treaba mea ce fac ei...de obicei nu-si prea manifesta intentiile sinucigase de fata cu altii. cred ca as putea fi prietena cu o astfel de pers.

| citron explică:

Fara copy-paste de pe google! din cateva postari mi-am dat seama ca unora nu le pasa de ce simt ceilalti oameni, pur si simplu judeca fara sa gandeasca, atata imp cat spui despre oameni ca astia ca sunt niste inconstienti clar nu stii ce vorbesti ...eu am inceput sa ma automutilez acum un an, dupa ce am fost violata, iar la un moment dat m-am oprit din asta, doar ca 6 luni mai tarziu parintii mei au murit intr-un accident de masina si am continuat sa ma ranesc! scuze ca ti-o spun paul, dar tu esti mai inconstient decat mine. voiam sa aflu parerea oamenilor, sa stiu daca pot spune unei persoane apropiate chestiile astea dar acum chiar cred ca ar trebui sa-mi tin gura...

| citron explică:

Mih33 ai dreptate, dar felul meu de a ma descarca nu-i afecteaza pe cei din jurul meu, doar pe mine, stiu ca raman semne pe viata, sunt constienta de asta, deja am semne si-mi este frica de faptul ca cineva le-ar putea vedea dar momentan sunt destul de usor de ascuns

| citron explică:

American Pie
Mean Girls
Big Fat Liar
Cadet Kelly
Confesion of teenage drama queen
Taking 5
St Trinian`s
Princess Program Protection
Yes Man
17Again
Fired Up
Hairspray
Big Daddy
She`s the man
The Mask
The Clique

Vizionare placuta :*!

Raise your voice
Freaky Friday

| citron explică:

Multumesc frumos mih33

| DarkBlood32 a răspuns:

Mai bine nu mai comentez nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te inteleg sau cel putin incerc sa ma pun in pielea ta si sa inteleg durerea si manifestarea ta dar oricit as intelege tot nu pot incuraja... Orice boala sau deprindere rea se poate agrava daca nu o vindecam sau o stapinim la timpul potrivit, si nu poti anticipa in cazul netratarii, cum te vei comporta cind vei avea o familie.
Esti o fata isteata, tinara, si cu siguranta ai si ambitia necesara, stii ce ai de facut