| DomnulPoliticos a întrebat:

Ce părere aveți despre oamenii care trăiesc din ajutor social sau pensie de șomaj, își petrec timpul nefăcând nimic toată ziua, își cheltuie banii pe droguri alcool țigări, nu își educă copiii, de fapt nici nu-i trimit la școală, înjură și bârfesc pe toată lumea, își bat soțiile, fac mizerie, jefuiesc, etc, aducă 80 la sută din Romania. Eu m-am saturat grav de astfel de persoane, când aud de români mă apucă "pandaliile"

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau as mai taia din procentul ala de 80%. Plus, nu-i ca si cum poti sa te transformi in domnul cu mustata si sa elimini ce paturi sociale vrei tu. Deci decat sa ii injuri pe respectivii mai bine iti pastrezi energia si o investesti in toleranta, caci vom tot avea nevoie de ea in urmatoarele sute de ani.Problema de care zici tu e sistemica, o caracatita, tine de multe alte probleme la randul lor si nu se rezolva peste noapte.

| Catrice a răspuns:

Pai du-te la munca dacă nu-ți mai place ajutorul social. Asa ajunge și tara asta la 79% asistati social

| Eireann a răspuns:

Nu 80% dar exista aceste persoane. Unele chiar nu pot sa munceasca din cauze medicale - si in Romania rar gasesti un angajator care sa faca ajustari pentru a integra in campul muncii persoane cu dizabilitati deci nu prea au ce sa faca.
Alta categorie sunt cei care abia au terminat 10 clase dar vor job de director din prima zi si salariu pe masura, nu stau ei la munca de jos.
Si apoi sunt cei pentru care asta e tot ce stiu - le ajung banii astia, mai fac un ciubuc lucrand cu ziua sau la negru pe undeva, mai fac cate un copil si vine alocatia plus cat mai primesc in concediu de crestere a copilului, mai au o ruda in strainatate care le trimite cate 50 - 100 de euro.
Fiecare categorie poate sa fie abordata diferit ca sa poata sa se angajeze dar nu este nici mult interes pentru asta.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Doar o mică parte din români sunt așa cum ai spus. Majoritatea românilor sunt gospodari.

| pufulescu0o a răspuns:

Nu este vorba despre 80% din romani, dar totusi am o parere impartita. Stiu sigur ca nu e rentabil sa te tii de treaba in Romania pentru ca aluneci in paradigma " nu muncesti - nu ai bani DAR si daca muncesti- iar nu ai bani". Totusi ar trebui sa isi adune energia si sa plece in tari unde munca este cat de cat pretuita, nu sa doarma in pantaloni! In vremurile noastre este relativ usor sa pleci intr-o tara din vestul Europei si sa ai acolo un nivel de viata normal, fara sa te imbogatesti! Vremurile alea au trecut, da, dar si azi cu toate dificultatile ar trai mai bine ca acasa!