| AndrewTate7789 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care urăsc pe cei de etnie rroma, pe arabi, pakistanezi etc, ei spun ca rasa alba este superioara genetic vad deja ca aceste mentalități au crescut în România si de aceea vedem politicieni gen Sosoaca sau Aur ca cresc ascensiune la fel în tari occidentale, partidele extremiste cresc, tot mai mulți oameni revin la mentalitățile de acum 100 de ani, merg la sala, asculta rap cu versuri naționaliste, sunt anti-lgbt, migrație și adopta o mentalitate nazista chiar ce credeți?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa urasti este o chestie naspa, nesatoasa dupa mine. Legat de superioritatea rasei albe, aia este alta poveste, daca e sa o luam asa doar legat de chestia asta, Da putem spune ca rasa alba este superioara altor rase, dar nu sa ajungi sa urasti pe altii ca ar fi aia mai altfel.
Deja sa faci chestia asta arata ca tu desi esti alb, esti oaia neagra, sau faci parte din exceptiile rasei, adica esti prost laughing

Un om inteligent, o persoana care sa spunem ar fi superioara, fizic, mental, nu urasete, nu rade de o alta rasa care ar fi sa zic asa mai slaba.
Dimpotriva, cauti sai ajuti sa ii faci sa inteleaga sa fii om. Pina la urma si din rasa alba is destul mai slabi decat cei din rasele considerate mai slabe.

Dar per general rasa alba, este mai buna sa zic asa. Asta se stie, dar se vita discutia pe tema asta, este un subiect mai delicat, nu se dorescte sa se dea apa la moara celor slabi din rasa alba laughing care si din ce spui tu se cred superior, uras late rase, sau natii.

Ce arati tu nu este alta rasa, este alta natie, arabi, pakistanezi is albi, nu-s negri, nu-s metisi, nu-s galbeni, au pielea alba.
Acu depinde si la ce anume faci tu referire cand spui rasa alba.Cind spui rasa alba, asta se intelege, cei care au pielea alba. Tiganii, nu au pielea alba, ei provin de prin India, care ai vazut ce culoare is laughing

Pe de alta parte indienii cindva au fost destul de avansati, cunoscatori, in prezent se pare ca lucrurile nu mai stau la fel.
Sau poayte ca asa au fost mereu, iar acele chestii atribuite lor erau de fapt luate de la altcineva. orice este posibil.

Daca stam si ne uitam, rasa alba a avut un traseu constant, nu a avut urcari sau coborairi bruste.Rasa neagra la fel au fost tot timpul constanti, iar cei galbeni poate ni s-a parut noua, sau celor care ii lauda ca ar fi fost cindva numa smirc si sfirc laughing pentru ca in timp ce albii aveau arme de foc, galbeni se bateau inca in cutite si sabii laughing
Nu mai spu de rasa neagra, care nici cutite nu aveau, foloseau inca sageti cu viorfuri de piatra.

Dar se evita sa se discute teme de genul asta pentru a nu supara alte rtase, alte natii, apoi nu are rost sa discuti astfel de subiecte, toti is oameni, de ura nici nu se pune problema.

Unia or sa sara in sus la ce am spus, si vor spune ca gresec, ca is atitia negrii, galbeni si etc care au descopertit, au facutr si au dres.

Cind vorbi de rase, ne referim la rasa ca sine, nu cand se amesteca rasele, nu cand populatie din tro rasa se muta in alta populatie de alta rasa.

Negrii de exemplu daca is la ei in mediul lor, daca is lasati singuri, fara influenta din partea altor rase, mai exact albi, sunt cei care ii vedem in Africa, cei care ii vedem prin America, Europa nu se pun la socolteala, ei au facut ceva doar ca au locuit, s-au nascut in mijlocul celor albi.

Dare sa urasti pe cineva mai slab ca tine, mi se pare nu naspa, mi se pare o timpenie, ceva total aiurea, adica eu mai superior sa uras pe unu mai slab ca mine, chiar ca nu vad logica laughing eventual ala mai slab sa ma urasca ca nu-i si el asa.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu sunt de acord cu rasismul de niciun fel, sau homofobia.

| Theo94 a răspuns:

Referitor la cei de alte nationalitati si aici ma refer la cei din alte tari din alte zone geografice, de pe alte continente, in general este din cauza la ce se intampla in europa de vest si fenomenul pare a fi in crestere. Iar referitor la cei din lgbtq, trans, cei care sunt impotriva lor ii vad ca pe o anomalie sau ceva de genul.

Cei de extrema dreapta sau mai aproape de extrema dreapta se foloseste de asta ca sa castige voturi, votantii lor ii vad ca pe o salvare.

Si mai e ceva, inainte nu era internet, retele de socializare. Acum ceva ani cand era net mult mai putini aveau acces la internet si nu stiai de ei, erau mult mai putin vizibili, plus ca pe net poti sa iti ascunzi identitatea reala.

| Giulia911 a răspuns:

Sunt impotriva homosexualitatii. Iar cu rasismul nu sunt de acord și oricum nu mi se pare ca lumea ar fi impotriva negrilor mai mult decât erau înainte.

| DontActLikeMe a răspuns:

Consider că promovarea superiorității „rasei albe" este o manifestare periculoasă de ignoranță și frustrare, care este alimentată de dezinformare și politicieni extremiști (Șoșoacă)