| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele care vorbesc putin si pun multe intrebari, combinate cu mici intepaturi/jocuri de cuvinte? Este aceasta o forma de hartuire?

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Putem vorbi de hărțuire verbală. Trebuie studiat în profunzime.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Nu e hartuire

| anonim_4396 explică (pentru mona):

Si daca persoana respective se simte agresata, nu e hartuire? Tie ti-ar conveni sa te interogheze cineva ca la politie si apoi sa faca misto de tine?

| mona a răspuns (pentru anonim_4396):

In intrebare nu ai dat prea multe detalii de aceea ti am raspuns scurt si la obiect iar la ce mai intrebat acum iti voi raspunde asa:cand esti agresata si normal ca te simti hartuita iar faza cu interogatul chiar nu stiu cui i ar conveni sa accepte misto-ul asta, eu nu as accepta[nu ma las interogata ]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o parere buna pentru ca fac asta regulat. Nu este o forma de hartuire, este un fel de a fi, dar poate fi interpretat jignitor de catre anumite persoane. Motivele din spatele acestui fel de a fi sunt mult prea complicate pentru a fi dezbatute aici si acum.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Macar spune unul dintre motive, ca m-ai facut curioasa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Conform Wikipedia: "Harassment (/həˈræsmənt/ or /ˈhærəsmənt/) covers a wide range of behaviours of an offensive nature. It is commonly understood as behaviour intended to disturb or upset, and it is characteristically repetitive."

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca voi oferi un motiv am foarte mari sanse sa fiu interpretat gresit si apoi va trebui sa ma explic, iar la asta evit sa ajung.

Conform definitiei de pe wiki poti cataloga ca si hartuire foarte multe comportamente. Definitia este foarte generala si lasa mult loc de interpretari. Hartuirea e ceva mult mai serios decat cateva mici intepaturi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hartuirea poate fi foarte subtila, astfel incat sa nu para hartuire deloc. Ideea e ca poate avea efecte foarte grave asupra psihicului cuiva, mai ales daca persoana e mai sensibila.
Nu contest faptul ca mai sunt si glumite nevinovate, tachinari sau ironii fine care se fac intre prieteni, insa atunci cand o persoana e vizibil deranjata sau se simte umilita, cred ca e agresiune/hartuire.

| Morrígu a răspuns:

Bună.
Eu sunt aşa. Nu e hărţuire, E un tip de persoană, iar persoanele de genul de obicei sunt mai dificile.
Noapte bună.

Răspuns utilizator avertizat
| octha a răspuns:

Depinde.daca sunt persoane de sex opus se numeste flirt...sau nah..depinde cat de "tare" doare intepatura