Întrebare recomandată | SorinaDumi a întrebat:

Ce parere aveti despre Proiectul Rosia Montana? Motivati va rog.

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Ma enerveaza ca astia-s atat de prosti incat nu vor sa isi scoata singuri aurul.De ce naiba sa-l scoata altu' si noi sa nu profitam de el la maxim?

Despre cianura... putin imi pasa.Trebuie sa fi tampit ca sa incepi sa strigi despre accidente.A fost unul in trecut.Ok.Si? Asta nu inseamna ca o sa fie unul si acum.
Au fost accidente grave si cu reactoarele nucleare in trecut.De ce nu striga nimeni sa opreasca centrala de la Cernavoda? Exemplele pot fi mai multe.
Cred ca o mare parte dintre astia cu contra Rosia Montana sunt idioti sau manipulati.Aud ce aud si sar si ei sa strige ce au auzit fara sa gandeasca.
Am auzit o conversatie asemanatoare.Despre gazele de sist.Nu-s tampit.Nu zic ca cianura si aurul sunt acelasi lucru cu gazele si extragerea lor. Spun similara adica si acolo exista temeri idioate.Unu' din masina in care ma aflam spunea cum polueaza o explozie.A? Mi se pare o idiotenie. Poate sa faca ceva gazele produse in urma exploziei(ce gaze? depinde de explzibil) dar alea se duc in sus nu intra in ceva daca nu sunt bagate acolo.Restul este o "unda de soc".
Ce legatura are ce am spus? Oamenilor le este frica de ceva si nu mai gandesc logic.
Si mi se pare o tampenie si sa spui ca este un loc frumos.Bun.Este un loc frumos.Dar cei de acolo vor aceasta exploatare.Deci nu le pasa ca este un loc frumos iar ei stau acolo.De ce i-ar pasa cuiva care nu sta acolo ca este un loc frumos? Nici macar la o poza cu acel loc nu cred ca te uiti.Deci ce conteaza?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mi-am exprimat părerea mai pe larg aici:
- http://www.tpu.ro/......eu-contra/
- http://www.tpu.ro/......-aurifere/

| DenisIonut01 a răspuns:

Nu sunt de acord, Nu trebuie sapat dupa aur sau eu stiu ce mai fac acolo, trebuie facut pentru a fi vizitat si castigi mai multi bani decat ai scoate ce este acolo.

| Crucified a răspuns:

Nu-mi pasă şi punct.

| Theo94 a răspuns:

O mare parte din aurul extras se duce la straini, iar cu gazele de sist un singur foraj poate necesita 10 milioane de litri de apă. Iar substanțele chimice în procesul de fisurare a rocilor riscă să ajungă în multe cazuri chiar în pânzele freatice și să le polueze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o prostie, un furt organizat la sigur de cineva ce nu am curajul sa spun(e complicat).
1. Exploateaza folosind metoda cea mai rapida dar si cea mai toxica si periculoasa, CIANURA. Aceasta metoda nu exista fara deversari accidentale, totul va fi acolo inecat in toxicitate.
2. Dupa ce ca ne distruge locul, aurul nu ramane la noi, se duce la canadieni(de unde provine Gold Corporation) noi primim doar 8% valoarea lui in bani, Noi finantand proiectul cu 25%!
3.Proiectul face jocul celor care vor sa cucereasca lumea(pare o faza luata din desene animate, dar nu, chiar exista oameni care vor sa puna mana pe puterea mondiala).
Minerii care fac ei "vrem locuri de munca" majoritatea sunt de fapt oameni care sunt orice in afara de mineri, care sunt platiti sa faca actorie(nici nu provin din rosia montana)! Urmareste Nasul TV si vei afla mai multe motive, sunt printre putinii care au refuzat mita pentru ca sa-si tina guta. B1 TV este de fapt emisiunea lui Basescu, are chiar si sondajele trucate!

| LittleLady a răspuns:

Deci pana acum cateva saptamani cand nu stiam exact despre ce e vorba eram de acord. Dar acum m-am razgandit. Sa va zic cum sta treaba:altii vor sa vina la noi in tara si sa sape in munti cu niste utilaje speciale pe care noi nu le avem si sa care mult, mult aur si sa ne dea si noua cat negru sub unghie. Dar ce e mai grav e ca se vor folosi unele substante extrem de poluante care vor face ca persoanele sa zone sa fie foarte afectate:se vor naste copii cu malformatii si alte cele. Deci prin urmare noi nu ne alegem cu nimic, ca sa nu mai pomenim de defrisare. Inteleg ca saracii oameni vor locuri de munca.
Cand eu am aflat de toate astea am zis ca mai bine ar fi sa asteptam pana cand se vor condtrui si la noi astfel de masini ce vor fi capabile sa foreze si sa extraga aurul, si atunci tot noi vom putea trage foloasele. Doar ca din pacate vedem ca din ce in ce mai multe tineri studenti, oamnei de seama pleaca in alte tari. Inteligenta romaneasca este exportata si asta e trist. Dar mai bine asa sa stim ca avem si noi ceva de pret in tara ast. Candva vom putea castiga.

| SoNiCxXx a răspuns:

Ce parere am eu? DA

| SabiSabinaSabiSabina a răspuns:

Salva-ti Rosia-Montana. E un loc mult prea frumos pentru a fii distrus de cei din strainatate

| Arvunescu_Costina_1995 a răspuns:

Pe scurt ''salvati rosia montana''

| cristi1și2atât a răspuns:

Mie chestia asta cu rosia montanaa mi se pare o tampenie.
astia se fac de bani ca cica au nevoie de ajutor si dupa aia stau ca barosani si noi muncim in coontinuare ca prosti