| InfinityIsTheLimit a întrebat:

Ce parere aveti despre societatea din ziua de azi? Generatia noastra, copii din ziua de azi, mass media, invatamantul.mie mi se pare ca se duce totul de rapa. E din ce in ce mai rau. Nimeni nu stie sa aprecieze nimic, oamenii au uitat de omenie, generozitate. Fetele se vand la orice colt de strada..Nu mai exista demnitate. Societate in ziua de azi nu stie sa aprecieze adevaratele valori, tot ce conteaza e ambalajul. Degeaba ai tu studii superioare, ti-ai ros coatele ani intregi pe bancile scolii daca nu ai un fund bombat si o pereche de sani. La televizor e groaznic..il deschid doar ca ascult muzica cand mananc si atat. Altceva nu am ce vedea. Doar emisiuni de 2 bani care prostesc o populatie intreaga. Vina, oricum, e a celor care fac audienta..Am ajuns sa avem un popor de oameni ignoranti, pun botul la orice porcarie. Cineva zicea : "Poţi să scrii pagini care ar face până şi pietrele să plângă; contemporanii tăi se vor uita la televizor" din pacate asa e.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ca mai suntem totus, oameni cu bun simt, e adevarat ca aceasta societate e de rapa. Chestia e ca in ziua de ai se da prea multa libertate. Sigur ca contemporanii tai se vor uita la televizor, pentru ca televizorul e o manipulare in masa, programele de la televizor e insusi un program pentru noi, tinta unora de sus, care vor sa ne atraga unde vor ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ghiciti cine sunt foarte usor de atras prin intermediul televizorului? Bingo, tineretul care in loc sa sculte de parinti, se uita la bianca dragusanu sau la alte emisiuni de doi bani.

| InfinityIsTheLimit explică (pentru anonim_4396):

Exact. Tv are o foarte mare influenta asupra noastra, a tinerilor. Inainte se faceau emisiuni educative, stiu ca era pe tvr 2 o emisiune pentru tineri cu diferite cazuri, erau analizate, comentate. Acum daca deschizi tv, cam pe orice canal vezi "vedete" pe juma dezbracate care " misca misca din buric / fund". Singurele canale educative au mai ramas alea de la discovery, dar pun pariu ca nimeni nu le urmareste..si ce mai sunt stirile..care si acolo fac din tantar armasar. Ah, ar mai fi emisiunile alea unde vin toate "vedetele" si se spovedesc. E trist cand ma gandesc ca noi, astia tineri suntem viitorul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InfinityIsTheLimit):

De fapt la stiri se dau numai ce-i rau,crme,furturi,cutremure,dezastre, ca sa induca TEAMA, frica de a trai in lumea aceasta,si inainte pe vremea raposatului au fost cutremure si furtuni,dar nu ne mpacientam asa de rau,ca acum,cand televizoarele repeta de zece ori aceeas stire, si, mai rau, ce se poate intampla si cat de mare va fi distrugerea in viitor. Frica, este un alt program de distrugere in masa. si sa mai zic ca ai dreptate in ce priveste selectia informatiilor.

| InfinityIsTheLimit explică (pentru anonim_4396):

Ai perfecta dreptate..sunt si fapte bune, dar nimeni nu vorbeste despre asta. Apropo de asta, ce pareri ai de sfarsitul lumii care nu a mai venit?happy S-a vorbit non stop despre asta, unii oameni chiar s-au pregatit pentru asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InfinityIsTheLimit):

De asta s-a vorbit de cand aveam ani mai putinilaughingaza zisul sfarsit era doar un sfarsit de calendar, dar pentru audienta si pentru a ne baga teama in suflet, ce nu se fac televiziunile, care sunt de fapt armele celor de sus care vor sa stapaneasca lumea. o sa vezi ca data de 21 dec va fi mereu o sarbatoare ilara, mereu se va chefui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In viitor sperieturi cu sf lumii nu cred ca mai tine. lumea nu se va sfarsi cand vrea fitecine, pamantul are locul lui in univers cu un scop binedefinit ca orice lucru, planeta sau satelit. lol, am facut din TPU, un blog. o zi buna.

11 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Da, perfect de acord cu ce ai zis. Dar asa-i romanul cand are libertate, alege doar ce-i mai rau din lumea asta si lasa cultura deoparte. Ca pana la urma, e mult mai usor sa te prostesti decat sa inveti, nu?

| InfinityIsTheLimit explică (pentru sublime89):

Da.e mai usor sa te prostesti decat sa inveti. Problema e ca asta se cauta. Uneori ma gandesc nu mai bine sa ma las de scoala, sa nu imi pierd atata timp degeaba si sa fac si eu ce fac altii. Stii.e aiurea ca aia/ala care e prost bata ia cateva mii de euro de luna, iar cei care intr-adevar e ceva de capu lor iau 10 milioane. daca ii iau si pe aia. Vazusem din greseala un interviu cu Bianca Dragusanu..si spunea ca intotdeauna si-a dorit sa fie cineva si a reusit. Wtf? Ea e cineva? Eu stiam ca esti cineva atunci cand ai cv in cap, studii superioare..cand esti un om cu cartea. Asta inseamna sa fii cineva in ziua de azi? Sa ti-o tragi cu toti?straight face

| sublime89 a răspuns (pentru InfinityIsTheLimit):

Stii cum e, mai bine sarac dar citit decat bogat dar prost bata. Oricum ar fi lumea din jurul nostru, nu poti sa dai dupa ei, doar pentru ca ei sunt mai multi. Si sa cazi si tu in aceeasi prostie ca si ei. Educatia e cea mai importanta in viata unui om, indiferent daca-ti aduce bani sau nu. Bineinteles ca normal ar fi sa-ti aduca, si sa nu fie aia mai idioti mai bogati decat aia mai destepti. Dar asta e. Macar traim intr-o lume unde mai putem invata cate ceva, avem acces la informatie, si poti sa te formezi cum vrei. E ceva ca avem libertatea asta. Dar da, e nedrept, asa cum zici. Poate ca romanul doar fortat ar mai baga ceva la cap. Desi, pe vremea lui Ceausescu nu ne-a prea placut laughing Si cu forta e greu. Dar macar la tv daca n-ar mai arata porcarii si ar arata doar emisiuni educative. Poate atunci, din lipsa de altceva, ne-am uita la alea si s-ar mai prinde ceva de noi.

| InfinityIsTheLimit explică (pentru sublime89):

Avem acces la informatie, dar trebuie sa stim sa selectam informatiile. Pentru unii e greu si asta. Sunt foarte dezamagita de societatea din zilele noastre, ar trebui sa se faca ceva macar pentru astia mai mici, macar ei sa cresca cu alta mentalitate desi ma indoiesc.e de ajuns sa te uiti la fetitele de 12 ani cum se comporta. Incotro ne indreptam?!

| sublime89 a răspuns (pentru InfinityIsTheLimit):

Pai da, selectarea informatiilor e problema. Vezi cum e si pe internet, sunt scoase in fata doar barfele si prostiile. Si tot aceeasi problema e si la tv. Si majoritatea oamenilor le aleg alea. Audienta e singura care conteaza. Iar lucrurile ce tin de cultura pur si simplu nu sunt la fel de "interesante". Da, e cam greu sa fie generatia urmatoare mai buna daca copiii aia vor fi crescuti de generatia asta. Iti dai seama cam ce educatie o sa primeasca :/