| f a întrebat:

Ce parere aveti?! http://www.zf.ro/......ei-7894304

Răspuns Câştigător
| AstroAlex59 a răspuns:

Nici nu se pune problema de o a 13a zodie. Zodiacul european este structurat dupa o regula foarte simpla: sunt 4 anotimpuri fiecare cu un inceput, un mijloc si un sfarsit deci clasificarea se face astfel:
Berbec-inceput de primavara
Taur-mijloc de primavara
Gemeni-sfarsit de primavara
Rac-inceput de vara
Leu-mijloc de vara
Fecioara-sfarsit de vara
Balanta-inceput de toamna
Scorpion-mijloc de toamna
Sagetator-sfarsit de toamna
Capricorn-inceput de iarna
Varsator-mijloc de iarna
Pesti-sfarsit de iarna
Anotimpurile astrale nu corespund cu cele zodiacale. Deci dupa parerea mea Zodia Ophiucus(Pastratorul de serpi) nu mai are loc in ciclul zodiacal.
Datele astrologice dateaza de la inceputul lumii si nu pot fii inlocuite sau rectificate deoarece inca sunt valide. Sper ca am fost de folos! happy

1 răspuns:
| Biencush a răspuns:

Hmm, nu e pe gustul meu