| Joker3134 a întrebat:

Ce parere aveti Moldova e mai dezvoltata ca Oltenia?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Amandoua sunt vai de capul lor.
Macar Moldova are Iasul si Suceava care o mai salveaza.
O fosta profesoara de engleza(foarte amuzanta de altfel), ne-a spus la o ora ca nici sa nu ne gandim sa mergem in Craiova la facultate."Acolo tiganii se bat si cu sabiile"
Sincer, daca Romania ar fi macar ca acum(daca nu mai mare) si peste tot ardeleni, ar arata mult mai bine. Just saying...

2 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Sunt mai bune moldovencele.

| Paulllllla a răspuns:

Buna. Sunt moldoveanca,prietena mea e olteanca,deci stiu cum e si in Oltenia. Nu ai specificat la ce anume sa fie mai dezvoltata. Moldova este mai dezvoltata "cultural",sa zic asa,la noi mai ai ce sa vezi,dar si oltenii au Dunarea,au Cazanele,au destule de vizitat si ei,doar ca ei,ca si oameni,sunt mai linistiti. Din experienta spun ca nu mi s-a parut cine stie ce in Severin,desi e un orasel frurmos,datorita lipsei de oameni pe strada. Mi s-a parut pustiu,monoton. Dar nici Moldova,pe toata zona ei,nu e stralucita. In comparatie cu Oltenia,pot zice ca suntem la fel,ca economie,ca salariile,ca nivel de trai,ca nivel de educatie. La noi in Moldova,cred ca se pune un pic mai mult accent pe educatie,pe scoala,si asta e doar ceva subiectiv,din ce am trait, in Oltenia preturile la asociatia de proprietari sunt enorme,in Severin inca nu au apa calda,au ceva lipsuri in economie,dar si la Moldova se sta cu saptamanile fara apa,ca se sparge conducta de apa a Bacaului laughing) Deci, o mare comparatie nu poti face. Cred ca suntem cam la acelasi nivel. Nu ne putem compara cu alte zone, de exemplu Banat. Aia e cu totul altceva, deja e alta ideologie. Dar la nivelul asta mic, Moldova-Oltenia, nu prea ai ce compara.