| MountainRiver a întrebat:

Ce poți face în viata asta ca să scapi mai repede de ea?

Adică eu mănânc în prostie de 28 de ani, dar asta mi-a adus doar, da, niște complicații pe alocuri, prin corp, dar nici de al dracului, dacă organismul cedează.
Am încercat cu băutura, dar sincer băutura nu-mi place și și aici am exemple concrete de oameni care au băut peste 50 de ani și cel mult au dat-o în diabet și poate ceva boli psihice pe la bătrânețe. Dar tot au ajuns la bătrânețe.
Să mă sinucid nu am curaj, deși tot mă îndemn să o fac. Asta ar fi scăparea și eliberarea din viața asta.
Mă rog la God să mă ia, parcă e surd și orb la dorința mea cea mai mare. Nici de-a dracu nu mi-o îndeplinește. Mai ales că eu cât de cât cred în El și nu vreau să ajung garantat în Iad.
Tocmai de aceea Îl tot rog să-mi dea ceva să scap din viața asta, din iadul ăsta și nu mă aude parcă.

Deci dacă El nu mă aude, ce altceva pot face ca să mă îmbolnăvesc, dar real, rapid și de preferat nu de o boală psihică, că am deja una și nu mă ajută deloc să mor mai repede, ba din contră, de când m-am molipsit și cu boala asta, e mai rău, parcă viața pare și mai lungă și mai dureroasă, pentru că mi se accentuează orice fel de emoție. Dacă până acum pe fond oarecum sănătos și simțeam destule, acum pe fond mai bolnăvicios este tragic. Mă ucide pur și simplu statul degeaba, somnul, mâncatul, gânditul, acționatul.
Singurele care mă făceam să evadez din lumea asta nenorocită, erau filmele și mâncarea, astăzi consumându-le prea mult, simt că nici astea nu-mi mai focalizează atenția încât să uit de viața mea cea proastă.

Deci de ce boală mă pot îmbolnăvi rapid ca să mă duc dracu de aici? Tot cer o boală și nimeni nu mi-o dă.
I-am cerut Lui God chiar și ideea de a da viața mea altuia care chiar are o boală, dar ăla își dorește să mai trăiască, oricând aș face schimb cu cineva. Dar văd că nici asta nu mi dă God.
Uneori mă întreb, oare chiar există Ăsta sau doar am fost mințiți serios?!
Uneori parcă încep să-mi pierd de tot încrederea în Divinitate.
Îmi spun că dacă chiar exista, îmi asculta și mie unica rugă, cea mai puternică, cea de a mă lua. Și nu-L văd.
S-a mai confruntat cineva cu indoieli asupra Divinității?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cine să te audă dacă tu ești prost și îți distrugi voit organismul? Este strict vina ta. De obicei, bolile te omoară lent. Poate să ai norocul de un infarct.

| Furnicuta000 a răspuns:

O sa ignor 99% din intrebarea ta si o sa-ti raspund la chestia cu boala: ciroza

| MountainRiver explică (pentru Furnicuta000):

Ok, mersi, deja către ea mă îndrept, natural. happy

| Ioana06i a răspuns:

Dacă tu i-ai cerut lui Dumnezeu să îți ia viața și nu ți-a luat-o, atunci știe El de ce. Asta denotă faptul că El încă te mai vrea în viață luptând și să ai curajul de a-l căuta cât mai mult.

Încrede-te mai mult în puterea Lui și ai să vezi că cu răbdare, totul va fi bine.

Și nu uita că Domnul te-a creat după chipul și asemănarea Lui!