| mODIN a întrebat:

Ce povesti horor despre scheme piramidale si MLM-uri aveti sa ne impartasiti?

5 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Acum vreo câțiva ani reușiseră să mă convingă maicămea și cu o prietenă de a ei să bag niște bani într-o schemă piramidală bazată pe crypto, ethereum parcă. Practic trebuia să recrutezi utilizatori noi, care plăteau o taxă de înscriere, taxă care se împărțea între toți cei vechi. Mi-am dat seama din prima că e MLM dar am zis să le conving, că doar erau banii lor. Am făcut la bani de la primul câștig am apăsat pe un link trimis de ei și mi-a fost golit portofelul. Bineînțeles, le-am arătat asta celor două și nu au vrut să mă creadă, o tot țineau pe a lor că n-are cum, că sigur merge până am ajuns de m-am spălat pe mâini și i-am dat acel portofel ethereum legat la mlm prietenei mamei mele. După ce a băgat niște bani și a văzut că dispar din cont s-a convins singură probabil că n-a mai adus vorba despre subiect. laughing

| MistarGoGu a răspuns:

Bernie Madoff îți suna cunoscut? Cel care a excocat in 30 de ani ca agent de bursa / Investitii afaceriști și star-uri artistice cu + 50 miliarde $?!

| MistarGoGu a răspuns:

Prin 2002 -2004 maica-mea a lucrat ca secretara la domiciliu pentru o doamna de la Herbalife din București care mai ținea conferințe și vânzări la Brasov! Plata era rezonabila pentru anii aia dar ce a ajutat-o mult a fost un produs dăruit de doamna aia Beldie Adriana care i-a făcut mult bine mamei având niște dureri de oase și umeri pe atunci. O mai ajutam și eu sa pregătească sala unde facea cursurile alea.

| ContinchispeviataAvetiGrijaDeVoi a răspuns:

Este de ajuns să mă uit la știri văd destule violuri pedofili proxetentism corupție scandale bătăi între 2 femei și un bărbat care mai de care jmecheri bombardier care stau toată ziua și nopțile in fața pariurilor sportive cazinouri aparate trafic de minori trafic de droguri trafic de oamenii boschatari alcooliști care ți-ar da in cap in ziua plină dacă nu le dai un ban...

| MistarGoGu a răspuns (pentru ContinchispeviataAvetiGrijaDeVoi):

Ce are asta cu subiectul întrebării? Ai idee ce este schema Ponzi *( piramidala ) sau MLM? MultiLevelMarketing?
Este vorba de inselatorii *( NU TOATE ) privind fonduri de investitii * Caritas sau FNI la noi în România de exemplu