| BucurCristina a întrebat:

Ce preferi: sa fi mintit frumos sau sa ti se spuna cruntul adevar?

Ex: tu faci un desen la care ai muncit foarte mult si tie iti place, iar cineva spune ca e hidos(spune adevarul) si altcineva spune ca e cel mai frumos desen(minte).
Care persoana iti place mai mult? Cea care a mintit sau cea care a spus adevarul? Sincer.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa imi spuna adevarul in fata nu cu vrajeli gen fizicul nu conteaza doar sufletul,da doare e aiurea da macar stii adevarul, conteaza si cum spui adevarul ca uni il dramatiseaza.vor sa te faca sa te simti prost,asa ca e bine sa accepti adevarul de la o persoana inteligenta,rationala, matura nu una proasta, imatura, rea, imi place persoana care mi-a spus adevarul, dar sa nu fiu ipocrit involuntar nu-mi place de persoana care mi-a spus nu te plac, tie ti ar placea? cui i ar placea? ne place adevarul care ne convine noua si persoanele care sunt ca noi si care ne aprecieaza, asa e natura umana

| Freya1 a răspuns:

Adevarul deoarece un om care te minte te considera suficient de prost incat sa nu te prinzi care este adevarul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iert mai uşor sinceritatea crudă decât minciunile dulci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce trebuie sa fie adev. unul neaparat crunt?
N-as putea acc o replica-n genu' "hidos" etc.In schimb acc o critica constructiva, structurata si formulata intr-un mod cat mai obiectiv "mai ai de lucrat la x lucru, mai poti incadra y lucru in spatiul acela liber, mai ai de exersat la hasura/contur s-a.m.d".
Ca sa arunci o replica in scarba e foarte simplu, oricine o poate face.Dar ca sa dai un sfat, acolo unde consideri ca mai poate fi imbunatatiti ceva, mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer,prefer adevarul. Oricat de dureros ar fi.Si exemplul tau e unul banal.Ala nu e un adevar crunt. Chiar daca pe moment pare mai naspa adevarul, nu e asa.Sa afli ca ai fost mintit, ca tot ce credeai e o iluzie...e ingrozitor.Crede-ma.

| Victor453 a răspuns:

Care spune adevarul, asa o sa stiu ca nu e ceva in regula si ca trebuie sa ma schimb

| SmileForSmiles a răspuns:

Aş aprecia mai mult prima persoană, dacă a spus adevărul(nu din ciudă), pentru că ar fi "un şut în fund" care m-ar face să muncesc mai mult, ca data viitoare să iasă mai bine.