| anonim_4396 a întrebat:

Ce reactie ati avea daca un baiat pe care il stiti cuminte si bun s-ar sinucide? Dar familia lui cum ar reactiona?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu ești băiatul ăla cuminte și bun?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Ia uite, cine ar fi zis ca e si prost?"
Ce alta reactie sa avem?

| Mosotti a răspuns:

As avea reactia ca as avea o impresie proasta ca e prost, in sensul in care daca avea probleme, trebuia sa ceara ajutor la parinti, medici, nu sa se omoare ca prostul, cand in mod normal problema lui se rezolva.

Familia ar ramane uimita mirandu-se de ce a facut asta, desi nu e de mirare, omu avea o problema ascunsa care-l facea sa sufere tare, iar necerand ajutorul, n-a mai suportat si s-a sinucis.

| mentholinks a răspuns:

Nicio reactie, nici macar clasicul "Dumnezeu sa-l ierte", nu pentru ca nu l-ar ierta ci pentru ca Dumnezeu face ce vrea cu fiecare si daca acel baiat moare e cu voia lui Dumnezeu. Nimeni nu moare fara Vointa lui Dumnezeu.

| VoidEternal a răspuns:

Toti cei care fac asta sunt perceputi de cei din jurul lor ca fiind buni si cuminti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VoidEternal):

Sau slabi și proști.
De ce să empatizezi cu un egoist care face rău familiei lui?

| VoidEternal a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Chiar nu e nimic de empatizat. Eu ziceam doar ca toti cei care se sinucid, PAR pentru ceilalti ca fiind baieti buni, linisititi, cuminti. Nu o sa se sinucida niciodata golanul cartierului care spargea geamurile cu pietre cand era mic.

| Lukasssz a răspuns:

Doar parintii ar suferii dupa el, in rest nimeni!

| oglindasultanului a răspuns:

Daca oamenii te considerau cuminte si bun, nu te gandeai la sinucidere, dar pentru ca ei nu vor sa "inteleaga ca esti" tu vrei sa le dovedesti astfel. Faptele depind de puterea care o au cand tu vrei ceva, vorbele sunt folosite pentru a se motiva in fata ta si a altora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulți și-ar schimba părerea brusc despre el.Ar devenit dintr-o dată o persoană bună care suferea mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fi devastata îți dai seama. Ce părere sa am? dacă nu îl cunosc bine nu pot trage o concluzie finala. Cred ca m-aș gândi dacă nu cumva suferea de o depresie severa, ca nu a primit de la nimeni nici un fel de susținere, sprijin, atenție, afecțiune. Majoritatea se sinucid din cauza depresiei, depresia este o boală foarte grava daca nu e tratata la timp, și degenerează în psihoza, schizofrenie, tulburare bipolara.
Nu toți sunt rezistenți la depresie, unii sunt foarte vulnerabili, și nu pot lupta cu o boala atât de crancina. Mie mi-ar fi mila sincer, dar părinții ar rămâne probabil traumatizați.