| LisaJulie a întrebat:

Ce romane sau nuvele mai noi și mai accesibile pentru elevi ar trebui introduse in programa de bacalaureat?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu ești de la minister si vrei să schimbi ceva dar nu știi ce?

| LisaJulie explică (pentru sierra1):

Mie mi se pare absurd sa se dea tot aceleași opere de 35 de ani!

| sierra1 a răspuns (pentru LisaJulie):

Se numesc clasici.

| LisaJulie explică (pentru sierra1):

Știu, dar ar trebui adăugat și ceva nou

| mODIN a răspuns (pentru LisaJulie):

Pai, tu stii vreo lucrare mai noua care sa fie si relevanta?

| LisaJulie explică (pentru mODIN):

Cioran și Cărtărescu, cum ai zis

| mODIN a răspuns (pentru LisaJulie):

Cioran? Nu stiu sa fi scris romane sau nuvele.

| mODIN a răspuns:

Mircea Cartarescu sigur va fi introdus candva in programa.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Sunt romane si nuvele clasice, scrise de autori celebri care si-au castigat dreptul in literatura romana, nu cred ca vor fi vreodată altele moderne