| anonim_4396 a întrebat:

Ce rost are pana la urma scoala in Romania? Ma duc la 12-13 ziua la scoala si stau pana la 18-19 seara, imi irosesc o zi intreaga, nu realizez nimic. Sunt obligat sa stau 6-7 ore pe zi si sa ascult un profesor plictisit si dezinteresat cum ne toaca la cap ca elevii inainte erau mai educati.

Stiu, rostul scolii este sa te duci si sa inveti lucruri noi. Nu am mai invatat ceva nou din clasa a 5-a. Mai mult am invatat de la jocurile de strategie in timp real si de la Discovery si National Geographic decat de la scoala. Ne dau cate 3-4 pagini de definitii tampite care oricum nu o sa ma ajute vreodata, cica sa invatam. Ca sa ma fac inteles, nu dau vina pe profesori in totalitate, vina cea mai mare o are sistemul de invatamant, probabil ca nici profesorilor nu le convine sa dicteze o lectie inutila la 32 de elevi enervanti si dezinteresati si ei, la randul lor. Daca stau si ma gandesc, e si vina noastra. Iesim in strada din tot felul de prostii, dar nu iesim in strada sa protestam impotriva exploatarii Romaniei, impotriva sistemului si a coruptilor. Si daca iesim, iesim intr-o zi 100.000, iar a doua zi 10.000. Sa nu mai zic a treia zi.

Stiu sa scriu corect, stiu sa citesc, stiu Engleza, putina Franceza pentru ca nu imi prea place, vreau sa invat Araba. Stiu sa calculez corect, sa adun si sa scad, sa inmultesc si sa impart. Stiu Istorie multa, Geografie multa (astea doua materii ma pasioneaza cel mai mult), stiu Biologia necesara, de ce am nevoie sa stau 6-7 ore sa ascult niste chestii are oricum nu o sa-mi ajute sau probabil pe care le stiu deja? Apropo, Engleza nici macar nu am invatat-o la scoala, am invatat-o de la calculator. La scoala am invatat doar sa o vorbesc corect gramatical, pana in clasa a 5-a.

Răspuns Câştigător
| WithinShadows00 a răspuns:

Ok. Spre deosebire de AlexGamer2 (un user de aici care nu a promovat nici examenul de cls a 8-a dar se viseaza programator de jocuri la o firma de renume international si cu Lamborghini la scara) tu pari sa ai ceva in traista. Mai ales ca mi-a plăcut observația ta cu ieșitul in strada pentru tot felul de bazaconii ce atenteaza la "statul de drept" si nu cumva la sustinerea unor jocuri politice mârșave.

Pari sa fii un tip cu potential. Iti recomand sa îți păstrezi credinta, da, ai perfecta dreptate ca avem un sistem educațional incompetent si nu stim sa latram pentru ce trebuie cu adevărat. Dar poti să reziști. Eu am rezistat prin el. Stai sa vezi in facultate, chiar la alea lăudate si cu viitor stralucit ca lucrurile nu stau roz deloc.
Tu tine-te de propriul tau mod de educare ca faci bine. Treci acolo de examenele nationale cum stii mai bine si urmeaza-ti propria cale la nesfarsit. Caci asta te face om. Asta te va ajuta sa ai si un job care iti place, care te defineste. Logic ca mai ai si capcane/impedimente mai ales in aceasta tara, dar rostul ți-l faci singur indiferent de scoli/studii. Scoala e fabrica de diplome, nu de specialisti.

9 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Dintre un doctor care a învățat medicina de pe internet și televizor și unul care a făcut facultatea de medicină pe care l-ai alege?
Școala îți prezintă baza mai multor domenii, urmând ca la facultate să alegi unul pe care îl aprofundezi.

Ca să înțelegi că teoria e foarte importantă trebuie să mai crești.
Avem un sistem destul de bun de învățământ, păcat ca majoritatea profesorilor și elevilor îl tratează cu indiferență.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru AC4S4):

Teoria nu e importanta. Sincer, nu imi ajuta cu nimic 4-5 pagini la Romana, pe care oricum daca le citesc nu inteleg nimic.
Facultatea este altceva, la facultate inveti si te axezi pe ce iti doresti, pe cand la scoala, inveti tot felul de chestii inutile.
Si da, sunt de acord ca scoala iti prezinta baza, insa pana la acel punct cand la matematica iti da o ecuatie cat tabla de mare, la Romana cum am mai zis, 4-5 pagini de idiotenii, la tehnologie te invata din ce este alcatuit pantoful si alte chestii care sunt teoretic, cat si practic inutile.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Volsvagan70):

In locul tau nu m-as fi obosit sa las un raspuns cuiva care spune Ura teoria, ura sistemul, cel mai tare! sad N-ai ce dialog purta cu asemenea indivizi care traiesc in bula lor. Se cred mai maturi, cred ca au inteles rostul scolii, dar inca nu i-a lovit soarta.

| AC4S4 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Ecuațiile alea sunt încă de bază.
De asta se numește cultură generală. Până în clasa a 8a faci de toate, la liceu te axezi pe anumite lucruri fără să le neglijezi pe celelalte, la facultate faci doar ce alegi.
Sunt mulți la sfârșit de liceu care nu știu pe ce domeniu să meargă mai departe... Cum să-i pui pe clasa a 5a să-și aleagă domeniul dacă nici pe a 12a nu știu?

Teoria e importantă. Stă la baza științei.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru AC4S4):

Crede-ma, acele exercitii cu ecuatii deja nu mai sunt de "baza". Cum ati spus, la scoala faci de toate, dar problema este ca ceva faci mai mult, altceva mai putin. Iti indeasa memoria cu exercitii de nivel avansat si chestii de genul, pe cand alte materii sunt neglijate, daca pot sa spun asa. Si in orar, si la profesori. Cum adica la profesori? Pai, la matematica cate 4 profesori, iar la istorie 1 profesor de care ne milogim sa nu plece. Jumate de an nu am facut Biologie, pentru ca nu am avut profesor. In clasele 1-4 am facut matematica in loc de stiintele naturii, istorie, muzica, desen si civica. Cand am ajuns in clasa a 5-a, nici macar un coleg nu stia sa faca o nota muzicala.
Parerea mea este ca trebuie cate putin din toate, dar prea se exagereaza cu unele materii.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru AC4S4):

"Sunt mulți la sfârșit de liceu care nu știu pe ce domeniu să meargă mai departe... " si de ce sa sufere aia care stiu din clasa a V-a? Eu am stiut ca vreau informatica, asa a ramas pana am terminat liceul si mai departe la facultate. Ce-mi trebuie mie sa dau Bac la Romana din 20 opere (trebuie sa le invat pe toate)? Nu e normal sa fim incarcati de tot felul de bazaconii care nu ne folosesc mai departe. Daca liceul e de mate-info intensiv profil Real la ce lula mea ma obliga sistemul sa dau Bac la Romana? Ok, e foarte normal sa fie studiata si examinata Romana pe parcursul liceului, dar avand in vedere ca niste cascati si-au ales prost domeniul fiindca asa le-au zis parintii, ori fiindca aveau medii mari si nu stiu nici dupa facultate ce vor face, nu ma priveste pe mine care am un tel foarte bine fixat inca de mic.
In rest, lozincile tale cu teoria sunt specifice unuia care sta acasa si invata stiinta de pe Wikipedia si nu lucreaza nimic. Avem multi din astia pe TPU. Experti in toate si nimic.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Asta e parerea tuturor, nu doar a ta, ai perfecta dreptate.
Oricum ei sunt dezinteresati deoarece nu au salarii mari si nici munca lor n-ar fi apreciata, cred ca ii inteleg aici, nu poti avea pretentia de la un om de peste 40-50 de ani care munceste 8-9 ore pe zi pentru doar 1500 de lei pe luna sa fie ingaduitor si sa aiba rabdare cu elevii si sa fie calm.
Cred ca meseria de profesor in Rromânia e cea mai de rahat meserie posibila aici,ala care da cu mopu'pe jos nici el nu cred ca isi consuma nervii atat de mult cum o face un profesor cand vede alti distrusi cum vorbesc in ore si isi fac selfiuri si ascult manele.
Ii inteleg pe profesori de ce sunt asa,asta e,au ajuns aproape la capatul puterilor,vremurile pe care le-au trait nu mai sunt demult,ei s-au obisnuit dupa un anume stil de predare si nu mai pot sa se modifice,sa zic asa.
Bine,asta nu inseamna ca iau apararea la toti,sunt multi profesori din astia mai distrusi,cred ca si cu probleme la cap care tipa la copil doar fiindca a cerut un amarat de creion ssu un pix sa scrie,adica,pe bune,trebuie sa fie retardati.
Sunt altii si mai retardati care tipa si injura niste bieti copii de clasa a DOUA doar ca au gresit o adunare si pentru asta tipa la toata clasa si traumatizeaza copii aia care inca sunt mici,nu pot face fata la atata presiune,au ei sigur probleme mintale profesorii astia sigur dar inca mai stau la catedra pentru ca na,zi si tu acum,cine naiba ar vrea sa fie profesor aici? pentru ce? si daca ar fi inlocuiti ar fi tot alti dinozauri cu burtile lasate care ar fi aproape la fel.
Acum elevii, elevii si-au dat deja seama ca sistemul asta e in mare parte inutil, nu mao traim in vremurile alea de pe vremea bunicii, de anii de zile elevii au fost asa, nu vorbesc de aia din generatia de 14-19 ani care sunt la liceu, sunt altii si care au facut o facultate aici si din liceu nu au ramas cu nimic.
Daca chiulesc de la ore ca sa fumeze sau sa se ia la bataie, e treaba lor, ce sa le faci la aia mai distrusi dar sunt multi copii interesati care chiar vor sa invete si nu au de la cine.
Asa o sa mai fie timp indelungat pana o sa iasa toti profesorii astia batrani la pensie adica peste vreo 5-6 ani, deci mai e de asteptat, si na e pacat pentru generatia noastra si generatia viitoare care nu prea are modele demne de urmat.
PACE!

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Ai dreptate. Din aceasta cauza am mentionat ca cea mai mare vina o are sistemul.

| Eva17 a răspuns:

Chiar asa este. Oricum tu incearca sa iei nota de trecere, 70% din ce inveti la scoala le vei uita si iti vor fi nefolositoare in viata.