| Vanessika a întrebat:

Ce sa fac ca sa am orientare în spațiu? Chestia e că îmi lipsește complet, mă rătăcesc și în cele mai simple locuri, mai ales în clădiri. Câteva sfaturi?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un fel de handicap psihic minor. Cunosc pe cineva ca d-ta, dacă îi dai o direcție în oraș, o ia în direcție opusă. Dacă în zonă cunoscută de ea apare o clădire nouă, devine complet dezorietată.
Poți face doar exerciții care să te ajute să depășești, altceva nimic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Fii atent/a la detalii si incearca sa iti amintesti diferite lucruri mici sau mari. Pe langa asta, incearca sa trasezi in mintea ta o harta imaginara, pe unde ai fost si de unde ai venit.

| J0B0MAT a răspuns:

Uită-te foarte bine prin jur. Vezi pe lângă ce treci și ține minte. (Vezi un copac, apoi mai vezi nu stiu ce casă etc, în clădiri o masă, un fotoliu, apoi un tablou mai ciudat.)

| wildthing a răspuns:

Cu abilitatea asta te nasti sau nu, dar cred ca poti imbunatati lucrurile prin exercitiu. Eu as incerca sa joc jocuri pe computer, care necesita orientare. Ar trebui sa ajute.

| IgnatVictor a răspuns:

Ia-ți un punct de reper și ține-l mine! O casă, un copac, ceva, orice. Apoi ia-ți mai multe punct de reper și conectează-le între ele.
Numai bine!