| Dan a întrebat:

Ce salar ati da unui doctor debutant? Eu as da 1200 euro/luna in primii trei ani, iar in fiecare an cu inca 800 euro.

Răspuns Câştigător
| lora_9285 a răspuns:

Ai dreptate Dan.Medicii debutanti daca isi incep activitatea cu o oarecare multumire, atunci poate nu se vor mai preta la bacsisuri si pe viitor vor devenii oameni cu principii bine definite.
Educatia, formarea unui debutant in sensul coruptiei din toate domeniile se face de la inceputul activitatii acestuia.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Minimul pe economie, ca şi la ceilalţi cu studii superioare.
Cu trecerea timpului, anual, să se crească salariu în funcţie de importanţa şi rezulatele obţinute.
Medicii nu sunt Dumnezeu, clar! Nu trebuie ridicaţi în slăvi.
Nu le convine, să urmeze alt drum în viaţă.
Toţi cu studii superioare au ani mulţi la activ pentru a ajunge sus, nu numai medicii.
Pa, pa.

| Dan explică:

Da, Legiuitoarea trebuie sa ne gandim si la acei doctori debutanti, au nevoie in primii ani de un salar decent pentru a se putea desfasura normal, atunci coruptia nu ar mai exista in sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La care doctori debutanti faci referire, la cei care isi cumpara examenele? Sau la cei gen cazul Timisoara? Cred ca @leguitoarea a dat un raspuns foarte bun.Sunt de acord cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@lora-Daca tu gandesti asa, atunci si profesorii debutanti ar trebui stimulati, si inginerii stagiari si toti cei care ies de pe bancile facultatilor, inclusiv cei de la Spiru Haret.De ce sa facem deosebire intre ei? numai pentru faptul ca unii,, te iubesc de ti se taie picioarele''? Salariul ar trebui oferit in functie de competenta, nu de studii.

| lora_9285 a răspuns:

@eu_o_mare_enigma, parerea mea a fost aceea in privinta medicilor, iar daca Dan ar fi pus o altfel de intrebare unde se facea referire si la ceilalti din alte domenii atunci imi exprimam gandurile si pentru ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@lora-deci...esti de acord cu mine sa dam tuturor celor care termina o facultate la cracanatii din deal cate un salariu de 2000 de euro pe luna, nu? ok.si de unde acesti bani? ca se stie, doctorii, profesorii, avocatii nu produc. vor dori toti sa faca un Spiru numai ca sa aiba un salariu super.hai sa fim seriosi, nu asa se construieste o economie.

| lora_9285 a răspuns:

@eu_o_mare_enigma, tu spui ca ei nu produc nimic si de unde atatia bani pentru ei, dar te-ai gandit cate capete luminate dintre ei vor lua calea strainatatii? Hai atunci sa lasam pe cei de la guvern sa beneficieze de salarii mari si pe toti din primarii ca, doar ei produc nu? Hai sa scapam de toti intelectualii luminati si sa ramanem doar o tara de prostime.Ca doar ne place!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@lora
''Hai atunci sa lasam pe cei de la guvern sa beneficieze de salarii mari si pe toti din primarii ca, doar ei produc nu? ''
Nu ai ghicit.Nici ei nu fac parte dintre categoriile productive. Observ ca nu ai idee si totusi iti dai cu parerea.Mai incearca, totusi. laughing

| lora_9285 a răspuns:

@ eu_o_mare_enigma, nu cred ca ai reusit sa intelegi sensul la ceea ce am spus de cei de la guvern si despre cei din primarii. Era o exprimare oarecum metaforica daca vrei. Daca tie iti pare ca am dat cu presupusul, imi pare rau dar...gesesti.

| lora_9285 a răspuns:

Ultimul cuvant era, gresesti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@lora-te invarti in cerc fara sa spui ceva concret.Reciteste bine toate raspunsurile mele si apoi da tu raspunsul.

| lora_9285 a răspuns:

Am citit raspunsurile tale si asta este parerea ta, iar parerea mea este aceea.
Chiar nu am de gand sa te conving sa ai alta parere! Iar daca tot am impresia ca te-am deranjez cu raspunsul meu de la bun inceput, hai sa o lasam balta happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Medicii trebuie platiti bine insa multi dintre nu au ce cauta in breasla. Unora nici macar nu le pasa ca lucreaza cu oamenii cei mai necajiti din lume, cei ce au probleme cu sanatatea. Am avut ocazia nefericita sa observ cadre medicale numai bune de calcat in picioare.
Ar trebui evident motivati printr-un mediu de lucru decent si salarii, dar si respectul meseriei asa cum a fost dintotdeauna pentru acei intelepti care te ajutau cand erai bolnav.
Iar pe acei talhari care baga mana in buzunarul bolnavilor i-as inchide o vreme.
Chiar si debutanti, medicii merita platiti bine pentru ca ce fac ei este important, categoric mai important decat majoritatea celorlalti, cu studii superioare sau nu. Eu unul n-as indrazni sa compar spre exemplu un chirurg cu un programator. Fiecare are rolul lui si e important, dar lumea poate trai sanatoasa fara psihologi, avocati, actori sau ingineri de sunet chiar daca lipsa acestora ar fi ingrozitoare - sa vorbim totusi de sanatate si supravietuire la nivel de individ.