| robcir2121 a întrebat:

Ce se intampla dupa ce mori? Oare chiar o sa fie o viata mai buna dincolo? Este moartea o alta viata mai buna?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca cineva de aici ar stii raspunsul la asta... nu ar mai fi aici big grin

Nimeni nu stie, normal. Toti putem doar sa spunem ce s-ar intampla, insa... nu te astepta sa iti raspunda cineva cu exactitate.
Sau o sa mai intalnesti persoane care o sa zica ca da, altii ca nu, insa... adevarul probabil nu se rezuma doar la aceste cuvinte.

Viata este viata, este tot ceea ce exista acum, asa ca incearca sa o traiesti asa cum vrei.

Cum adica viata mai buna dincolo? Ce inseamna "buna"? Tu ca om, definesti un cuvant "buna" cu ajutorul creierului tau, si asociam cu ceea ce exista deja, adica viata asta, si prin comparatie ne gandim la cum ar fi "mai buna".
Un animal, nu stie sa defineasca cuvantul "mai buna" si totusi face parte din viata asta. O planta, la fel. O bucata de pamant... la fel. Toate fac parte din existenta si doar noi ne gandim la acel "mai buna" dupa?
Pai noi suntem in centrul universului? laughing Nu cred...

Daca reusim sa nu ne mai gandim si sa nu mai vedem totul doar prin ochii nostri, atunci poate putem intelege ce este viata cu adevarat.
Dar nu prea am putea sa facem asta, ca si atunci cand nu ne gandim, ne gandim ca nu ne gandim, si tot la creierul nostru ajungem big grin

Dispare o idee, dispare o bucata de pamant, dispare un om sau un animal, ar fi putin incorect sa ne legam doar de noi, nu? Ca doar viata nu se rezuma doar la om, la faptul ca traieste, mananca si se culca, ci se rezuma la tot.

Nu ai cum sa iti raspunzi la intrebarea aia, singurul lucru pe care poti sa il faci este sa traiesti big grin Chiar daca viata are lucruri urate si incorecte. Chiar daca uram viata la fel de mult pe cat o iubim.

| SilentRain a răspuns:

Nu sa întors nimeni din morți sa ne zică concret
Exista doar unele speculați nefondate

| Mayhem666 a răspuns:

Moartea se numeste moarte cu un motiv. Dupa ce mori, mori, nu traiesti o alta viata.

| mentholinks a răspuns:

Cel mai probabil.

| siriusblack98 a răspuns:

Ori ai murit și dispari efectiv din orice fel de existență, ori ajungi în iad că ești român și mna... Deci nu văd moartea ca pe o variantă bună. Coma ar fi o variantă totuși dar spitalele de la noi nu te țin ca alea din America câte 30 de ani să ocupi patul de pomană.

| wildthing a răspuns:

Speranta mea e sa nu existe nimic dupa moarte, pur si simplu sa incetez sa exist, din toate punctele de vedere.
Daca ar fi insa sa ma las prada spiritului meu zeflemist, precum si imaginatiei mele bogate, mi-e ca nu cumva planeta asta sa fie vreun experiment, vreo gradina zoologica, ceva, a unor baieti (in gura carora imi bag poola) care au parcat naveta spatiala in spatele Lunii, unde au vreun centru de comanda si controleaza lucrurile pe aici. Tot aud despre oameni care aparent ar avea amintiri din alte vieti si mi-e teama ca baietii aia de la butoane au cumva posibilitatea de a ne capta (controla) vreo presupusa componenta energetica a fiintei noastre (numita de unii "suflet") si cand credeam si noi ca am murit si am scapat dre@cu' de aici definitiv, ne capteaza sufletul si il trimit inapoi, il reincarneaza si o luam de la capat, captivi aici pentru vreo eternitate...caz in care, din nou imi bag poola in gura lor.winking happy