| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intampla daca dorm doar foarte tarziu gen ora 4 si beau doar coca-cola zilnic cate un 1l. O sa mai apuc 30 de ani in felul asta zilnic? (Am 16)

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Copii nu dramatizati in halul asta, eu timp de 5 ani bagam in mine
napolitane, sprite, coca cola, fast food, patiserie si nu am murit, dar am pus 30 de kg pe mine, si **copii** de pe strada ma privesc ca pe o vedeta, se uita la burta mea, nu uita sa consumi 5 fructe pe zi asta e important, evita carnea doar ocazional, nu manca in oras, faza e ca lipsa somnului te predispune la obezitate asta spun studile

In plus, rezultatele au aratat ca persoanele care au avut tendinta de a dormi mai putin de 6 ore in fiecare noapte au prezentat mai putina reducere a circumferintei taliei decat cei care au dormit 7-9 ore.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325629.php

sursa https://noutati-din-stiinta.blogspot.com/

in concluzie un 1l de cola nu ucide, dar poate predispune la obezitate, adica mentine glicemia sus te tine mereu infometat

| corbulalbrosu a răspuns:

Este greu de oferit un verdict care sa fie... CORECT. Dar daca tii neaparat sa nu apuci varsta de 16 ani, incearca sa bei 2 litri de Coca-Cola dar din cel de calitate ''infecta'' adica cel care este produs... 100% chimic.

| sadrian46 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Știu pe cineva care chiar 2 litri bea, și asta de mulți ani și are cam 45.
Asta ca fapt divers, nu ca recomandare din partea mea.

| Emma30555 a răspuns:

Cu ora de somn nu e mare problema, ti ai obisnuit corpul asa, important e sa dormi 8 ore sa te odihnesti, desi ar fi bine sa schimbi un pic ora caci inca esti in crestere. 1 l de cola e prea mult, te poti imbolnavi. La cola poti renunta poti sa bei dar saptamanal sau lunar daca vrei neaparat dar in nici un caz zi de zi.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu conteaza atat de mult la ce ora te culci atat timp cat dormi cele 8 ore si programul e constant.

Treaba cu coca cola e ca adaugi o tona de zahar in dieta deci ar trebui sa nu mai manaci nimic dulce ca sa balansezi.

Raspunsul e ca da, o sa prinzi 30 de ani cam orice ai face atat timp cat nu da o masina peste tine dar sunt multe alte variabile care o sa iti spuna cum va fi starea ta de sanatate in perioada aia gen cata miscare faci, cum e dieta etc.

| Vanesa87 a răspuns:

Real si sincer, la 25 de ani ai garantat pietre la rinichi cel putin, si aici vrb de cazuri reale care le-am intalnit si m-au socat efectiv

| anonim_4396 explică (pentru Vanesa87):

Prostii, eu is inca in viata.
Nu suntem atat de firavi pe cat spune mass-media, pe termen lung Cola afecteaza Dantura si stomacul.Dar nu incat sa iti pune in pericol viata.
Iar la somn, eu dorm haotic cand dimineata, cand amiaza cand, noaptea Dar cantitativ 8 ore/zilnic. Si n-am nimic, intr-adevar pentru rezultate scolare/intelectuale mai mari e mai bine sa dormi noaptea, ca dimineata ti mai poaspata mintea. Dar in rest, nu conteaza, Sunt numai abureli induse de Mass-Media
Poate te afecteaza pe acolo de la 50+ ani incolo, dar cui pasa varsta aia? Oricum Corpul Uman e facut sa reziste mai la orice conditii pana la 40 ani, dupa care automat incepe incet sa slabeasca, in functie de nivelul vietii ce ai dus-o pana atunci.

| Vanesa87 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic ca habar nua i despre ce vorbesti, am prietene si prieteni care sufera de pietre la rinichi de la cola, si nu vorbesc de un pahar doua trei, vorbesc de 2 3 chiar 4 litri de cola pe zi per total.si au probleme grave,daca tu cataloghezi totul pentru ca tu esti mai ''ciudatel''atunci asta e problema ta,dar nu inseamna ca toti avem rezistenta la fel de mare ca si a ta,multi poate au baut un pahar la cateva zile si au patit ceva, si inca un detaliu, cineva a pus o intrebare, si noi am raspuns, ce rost au parerile la raspunsurile date pentru cineva care are nevoie de ajutor?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate te afecteaza pe acolo de la 50+ ani incolo, dar cui pasa varsta aia?
La vărstă tânără nu îți pasă, îți pasă când ajungi acolo, dacă ajungi.
Dacă ai planuri mari de viață la termen lung, ajunge să îți pese de la o vârstă tânără.
Dar pentru asta trebuie să ai un model, cineva să te învețe.
Așa că, cine nu are bunici, să își cumpere.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

N-am planuri de viata. Traiesc dupa anumite principii relativ fixe.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic așa.
Dacă mă așez din greșeală cu fundul pe un scaun fierbinte, sar în sus și apoi meditez la principii.
Atâta timp cât nu te arde nimic la fund, trăiești conform cu teoriile.
Așa fac și eu între două gloanțe care trec pe lângă urechile mele.
Se numește ploaia de gloanțe. Te trezește repede la realitate.