| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intampla daca un muncitor face infart la locul de munca si nici o lege nu face nimic.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea are ce sa se intample. Infarctul nu este boala profesionala sau accident de munca, muncitorul a facut infarct fiindca avea o boala cardiaca grava, poate necunoscuta si netratata. I se putea intampla la fel de bine acasa, pe strada sau in alta parte. Angajatorul nu este raspunzator. Se face o scurta ancheta, se stabileste ca moartea este de cauze naturale, fara legatura cu munca si protectia muncii si ancheta se inchide.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In occident reevaluarea "apt pentru munca" se face periodic, daca si la noi era la fel atunci puteai acuza firma ca l-a mentinut in post desi era fost bolnav, dar s-ar crea un precedent, sunt multi oameni bolnavi care fac fata cu stoicism unui post care-i decima efectiv.