| TheBestLife a întrebat:

Ce semnifica numele Cristina?

Răspuns Câştigător
| pinkyred a răspuns:

Despre numele Cristina
Numele de fata Cristina este de origine romaneasca si inseamna "a unge".

Numele provine de la numele personale latine "Christianus", "Christiana", adjective derivate de la "Christus", prin care erau desemnati adeptii religiei crestine. Numele Christos provine de la vb. chriein "a unge" si este de origine greaca.

Forma "Christus", preluata de romani, va fi baza de derivare a lui "christianus". Christianus apare cu valoare de nume personal distinctiv cand crestinismul a devenit religie oficiala.

Variante romanesti: Cristian, Cristiana, Carstea, Crastea, Cirstea, Cristea, Cristea, Hristea, Hristan, Cristache, Cristei, Cirstici, Cirstila, Cirstocea, Bista, Bistea, Bistel, Bistica etc. Variante internationale: Engl. Christian, fr. Chrestien, Chretien, Christian, Christiane, it. Cristian, Cristiana, magh. Erisztian, Keresztely, bg., rus., ser. Hristian, Hristiana etc.

1 răspuns: