| anonim_4396 a întrebat:

Ce semnificatie are numarul 9 pentru crestini?

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

3,7,12 astea parcă aveau semnificații in Biblie însă de 9 nu am auzit însă e numărul meu preferat.Ca e de cele mai multe ori în data mea de nașterelaughing

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

Eu m-am nascut in ziua 9 dupa luna plina. De ceva ani nu mai folosesc calendaru gregorian. Si am gasit asta: https://www.libertateapentrufemei.ro/......blic-55797
Vad ca nu are 9.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru mine, ca si crestin, pe langa faptul ca este o cifra, nu are nicio semnificatie.
Nu stiu de unde ai asociat acest lucru.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Cred ca i-am blocat pe cei care ar trebui sa-mi urle ca "numarul 9 este un 6 inversat, numarul satanei" big grin

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

A... pai si daca ar fi numarul 6?
Este doar o cifra, ce naiba :/

| Ineys a răspuns:

Daca ii mai pui un 6 in fata are o semnificatie, asa nu cred ca are...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numărul 9 nu cred că are vreo semnificaţie, 3 şi 7 în schimb, au.
3 vine de la Trinitate, Sfânta Treime, iar 7 vine de la ziua a şaptea, când Dumnezeu s-a odihnit după facerea lumii.
7 mai reprezintă şi sfârşitul unei ciclu, finalul unei perioade.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iar incepem sa vorbim despre denumiri care eu nu le am pe constient, calendarul hindus este impartit altfel, si 7 zile dureaza pana cand luna (de pe cer) isi schimba faza. (luna noua/plina. primul/ultimul patrar). Deci au mai multe denumiri, diviziuni din astea.