| 141414 a întrebat:

Ce sfaturi de viitor dati unei proaspete absolvente de liceu?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Sa urmeze o meserie care i place ei, hai sasi povestesc ceva si eu am avut varsta ta stiu cum este dar am inteles cu timpul ca scopul vieti este sa isi urmezi pasiunile, pasiunea mea a fost/este internetul si prin asta imi castig existenta, nu fa pe placul altora si fa ce isi place tie sa faci, daca te iei dupa alti vei regreta mereu sa stii

31 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De obicei pregatirea scolara are ca scop dezvoltarea muschiului numit creier. In afara de asta considera liceul ca o prezentare de moda din care sa-ti alegi in functie de calitatile, preferintele, situatia, aptitudinile care le ai ceea ce ti se potriveste mai bine. Nici o persoana care nu te cunoaste nu iti poate da un sfat iar tu nu poti avea incredere in astfel de persoane ca iti vor binele sau sunt suficient de avizate in vreun domeniu anume sau mai multe. Este ca si cum ai intreba cu cine sa te mariti. Il iei pe ala care ti-l dau?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Uite chiar e o idee buna : te mariti cu un boss bazat si scapi de orice grija.

| Musique a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cred că se referea la șomanj.

| 141414 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pe langa faptul ca, terminand liceul, mi s-a dezvoltat suficient de mult creierul incat nu cred ca este un muschi, am pus o intrebare universala, care accepta raspunsuri universale. De exemplu, o doamna care lucreaza la un magazin pe care il frecventez mi-a spus mereu "invata ca sa nu ajungi ca mine", nu a avut nevoie sa ma cunoasca si nici nu m-a obligat la nimic. Si revenind din nou la creierul meu, neavand experienta in viata cu adevarat fiindca pe toata mi-am petrecut-o invatand si am avut mereu parintii langa mine care sa ma indrume si educe la nevoie, accept ca nu stiu totul si ca este bine sa ascult sfaturi, dar, in acelasi timp, le pot procesa si pot discerne intre avantajele si dezavantajele lor.

| 141414 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si daca m-am nascut cu vagin, nu inseamna ca viata mea se reduce la casatorie, care nu cred ca ma scapa de orice grija, avand in vedere ca in mintea ta toata grijile sunt griji materiale. In plus nu vad sensul vietii fara o satisfactie intelectuala. Si as fi vrut sfaturi utile, nu misogine si batjocoritoare.

| 141414 explică (pentru Musique):

Nu ma refer la somaj, nu mi se pare un viitor de doritlaughing. Ma refer la lucruri pe care ar trebui sa le stie un copil cand isi incepe viata independenta. De exemplu ce ati invatat voi din anumite experiente ale tineretii.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru 141414):

Nu intereseaza pe nimeni ce ai tu intre picioare. Ideea e ca tu nu ai dat nici o orientare, nu zici nici croitoreasa nici doctoreasa. Asta denota o persoana total debusolata. Apoi ca tot zici chiar ca nu stii sa te exprimi, ce fel de liceu produce astfel de absolventi care vor un raspuns dar nu stiu sa contureze o intrebare simpla? In afara de persoana mea am 2 copii si am mai vazut cativa, au terminat facultatile, la ora la care esti tu acum toti au stiut ce vor sau aveau 2-3 domenii selectate. Cat de misogin sunt eu e un subiect care il dezbat cu placere dar numai cu femei.

| 141414 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Frate, dar nu trebuia sa zic ce cariera vreau sa urmez ca sa imi poti da un sfat, pentru ca aici nu vorbesc despre asta si nu cred ca am deficiente in exprimare, ci tu de intelegere fiindca am zis ca nu stiu cum sa mai explic in sensul ca am zis destul de clar ce intreb. Si se pare ca tot nu ai inteles, dar stiu ce facultate am sa urmez si intrebarea mea nu era despre ce sa fac dupa liceu. Uite mai sus un raspuns potrivit intrebarii "sa gasesti fericirea si sa o pastrezi", ok, mi se pare ambiguu si sentimental, dar raspunde la intrebare. Si chiar eu am zis ca nu conteaza ca am vagin, acum te contrazici, daca nu ai fi adus vorba de maritat intr-un mod atat de grosolan si lipsit de respect nici nu as fi mentionat.

| UnBroken2016 a răspuns:

Tineti cracii apropiati si poate ajungi sa faci si facultate.

| 141414 explică (pentru UnBroken2016):

Am sa fac o facultate si as fi luat raspunsul tau ca pe un sfat foarte pertinent in ziua de azi daca nu s-ar fi legat de alte raspunsuri de aici. Asa ca mai mentionez o data ca fac o facultate si ca nu ma intereseaza diferentele dintre sexe, sunt asexuala intelectual si nu am sa ma marit. Da-ti-mi un sfat de genul "nu intra in politica pana la 30 de ani" sau macar "nu te increde in colegii de camera" ceva...

| UnBroken2016 a răspuns (pentru 141414):

CItesc raspunsurile altora foarte rar asa ca nu stiu ce ti-au spus altii. Am vazut multe tembele care fac copii si dupa ajung vai de ele. Era un sfat prietenesc intr-o era obsedata de sex. SI nu sexul e problema, ci faptul ca multi nu folosesc prezervativ.

| UzOm a răspuns (pentru 141414):

Oricum ce facultate vrei să faci?

| 141414 explică (pentru UnBroken2016):

Da, asa e. De-aia zic ca e un sfat chiar pertinent. Si trist...

| 141414 explică (pentru UzOm):

Ce relevanta are?

| UzOm a răspuns (pentru 141414):

Doar voiam să știu și eu.

Auch! Văd că te-ai supărat rău de tot pe mine. Mai bine nu mai comentez pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai exista urmatoare optiuni(care desigur unele depind si de situatia financiara a familiei tale sau, a ta...)
-facultate
-postliceala
-cursuri de calificare
-angazare.

Sfatul meu:sa valorifice toate calitatile si abilitatile pe care le detine si asfel sa se specializeze intr-un anumit domeniu, ar fi de preferat pentru siguranta sa fie un domeniu intens cautat in prezent sau unul cu o deschidere spre viitor.

| 141414 explică (pentru anonim_4396):

Am sa fac o facultate. Nu asta e problema mea, ca nu stiu ce sa fac... Ziceam sfaturi de viitor, adica de viata. Nu stiu cum sa mai explic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa incerci sa-ti gasesti fericirea si so stii pastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa gaseasca un fraier cu bani!

| 141414 explică (pentru anonim_4396):

Si-apoi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 141414):

Si-apoi sa-l faca p-ala de bani in timp ce se bucura de placerile vietii.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici aia nu sunt prosti, te trateaza ca pe o carpa atat, crezi ca aia nu isi dau seama ca aia sta cu el pentru banii lui? mai bine sa faca video chat atunci

| 141414 explică (pentru RAY):

Iti dai seama. Dar mai sunt unii la modul oohh o fata se uita la minelaughing

| UzOm a răspuns:

Să facă un curs de calificare/postliceală/facultate și să caute ca disperata după un loc de muncă. Nu de alta, dar nu vreau când termin eu liceul să mai am o lipitoare la salariul meu.

| 141414 explică (pentru UzOm):

Asta cred ca se numeste nesimtire, sincer. Bineinteles ca voi face o facultate. Iar daca nici nu ai terminat liceul, cred ca nu esti unul din oamenii care sa imi dea un sfat, asa ca ar fi mai bine sa se orienteze catre alte intrebari. Si stai fara grija, nu din cauza mea vei avea o viata trista!

| UzOm a răspuns (pentru 141414):

Mai am un an, deci? După ce termin liceul mă gândesc să mă angajez, iar tu după ce termini facultatea ce faci? Șomaj? Atunci fii sigură că devii o lipitoare.

| 141414 explică (pentru UzOm):

Stii de ce exista atatia someri? Fiindca oamenii gandesc la fel ca tine. Daca am ajuns sa traim intr-o lume in care e o prostie sa inveti... atunci de ce mai existam?! Si ca sa stii ca facultatea nu a fost inventata ca sa existe someri, ba din contra. Ca sunt someri nu neg si ca e greu sa gasesti de munca, dar atata timp cat esti capabil si ai tupeu nu ai cum sa nu reusesti. Doar nu ma fac vanzatoare acum. Plus te mai si contrazici mai intai ai zis fa o facultate/curs/postliceala, iar acum zici ca degeaba faci asta... daca nu stii ce sa zici, taci.

| UzOm a răspuns (pentru 141414):

Cum mă contrazic? Ai citit bine? Am zis să faci curs/postliceală/facultă și după să cauți ca disperata după un loc de muncă, ca să nu ajungi ca restul persoanelor cu studii superioare, adică șomeri. (+să nici nu te intereseze un loc de muncă, cât de cât bunicel).
Iar cât despre "Fiindca oamenii gandesc la fel ca tine.", nu știu cu ce am greșit. Că vreau să muncesc? Sau poate că nu îmi convine să țin puturoșii patriei?

"Si ca sa stii ca facultatea nu a fost inventata ca sa existe someri, ba din contra." Facultatea a fost înființată pentru persoanele care au coeficientul de inteligenta peste medie, sau măcar de la medie în sus, nu pentru Ion care nu știe să lege două cuvinte. Facultatea a devenit acum o modă pe care o frecventează tot mai mulți păcălici care se consideră viitori Einstein sau Creangă.Ca să nu mai spun că și părinții ne îndeamnă la ea: "Dragul mamei, nu faci și tu o facultate? Nu contează că diploma de facultate o să zace în pod printre jucăriile tale de când erai un țânc, ci contează că ai o facultate."
Dacă te duce capul faci facultate, dacă nu, la sapă!

| 141414 explică (pentru UzOm):

Da, la asta ai dreptate, dar nu am o problema cu facultatea, am sa o fac si sper ca nu sunt un Ion, dar eu aici nu am intrebat ce sa fac in contiunare cu viata mea.

| GabrielICG a răspuns:

Ti as sugera KFC sau Mcwinking laughing.
ce conteaza? ce crezi ca o sa faci ceva?
o sa urmezi probabil o facultate si dupa o sa iti gasesti un loc de munca, un sot, o sa faci si niste purandei si dupa intri la pensie laughing cam asta e, probabil o sa fii o alta piesa din sistem.
Esti destul de isteata sa intelegi mesajul meu?

| 141414 explică (pentru GabrielICG):

Deocamdata ma straduiesc sa nu fiu parte din sistem, sper sa nu ramana o pasa a tineretii in cautarea propriei identitati. Si in plus de ce sa ne resemnam? Pesimismul asta ne distruge...