| Adliii a întrebat:

Ce text sa scriu pe o carte cand o daruiesc? c:.

2 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Eu n-as scrie pe cartea unui scriitor pe care il ador decat daca ma simt foarte apropiata de persoana careia urmeaza sa-i dau cartea, asa incat sa-mi pot permite sa fac glume. Asta cu scrisul pe prima foaie a cartii e o discutie lunga.
Ma rog, regulile de politete spun ca nu-i indicat sa personalizezi cartile pe care doresti sa le oferi decat atunci cand tu esti autorul si lasi un autograf.
Toate profele mele, inclusiv invatatoarea, mi-au scris pe cartile primite ca premiu si o vreme asa am crezut si eu ca se face dar bunele maniere cer ca atunci cand daruiesti o carte sa iei un carton frumos sau o foaie eleganta, curata, colorata, dupa gustul tau, si sa scrii pe ea.
Unii aleg sa scrie citate interesante, cate o strofa dintr-o poezie care sa se potriveasca momentului dar alegerea unui text al altui autor poate deveni riscanta.
Cred ca niciodata n-ai sa gresesti daca scrii putin dar cu vorbele tale, daca te semnezi si lasi data si locul din care scrii. In felul asta textul pare conceput cu eleganta si bun-simt. Si daca reusesti sa aduci si o sclipire de zambet in text, e perfect.

| MirelaNicoleta a răspuns:

Cum multa dragoste pentru un suflet nobil!

X y