| Andrey222 a întrebat:

Ce trebuie sa contina un articol? Va rog dati-mi desfasurat.De la inceput pana la sfarsit.

3 răspunsuri:
| alex0110 a răspuns:

În gramatică, articolul este o parte de vorbire care determină o altă parte de vorbire (de obicei un substantiv) și marchează diverse funcții gramaticale și ale acesteia.
Lipsa unui articol acolo unde în alte construcții similare el este în mod normal folosit se numește articol zero. De exemplu, în limba engleză subiectul este de obicei însoțit de un articol hotărît sau nehotărît, dar acest articol lipsește în afirmații generale de genul Water boils at 100 °C (Apa fierbe la 100 °C).
În limba română articolul se modifică după număr, caz și gen. Articolul se clasifică în:
articol hotărît, enclitic: -l, -a, -i, -le, -lui, -ei, -lor;
articol nehotărît: un, unui, o, unei, niște, unor;
articol posesiv: al, a, ai, ale, alor;
articol demonstrativ: cel, celui, cea, celei, cei, cele, celor.
În alte limbi există și alte tipuri de articole. În limba franceză, de exemplu, există articolul partitiv (du, de la, des) care semnalează delimitarea unei părți dintr-un întreg denumit în general printr-un substantiv nenumărabil, ca în Je t'ai apporté du thé (Ți-am adus niște ceai), sau pentru a desemna noțiuni abstracte, ca în Il faut avoir du courage (Trebuie să ai curaj)
Cam atat ar fi de zis.

| Andrey222 explică (pentru alex0110):

Ma refeream articol de ziar, reportaj etc

| alex0110 a răspuns (pentru Andrey222):

Trebuia sa spui, nu te-ai exprimat bine!