| Abby01 a întrebat:

Ce trebuie sa stii ca sa fii arheolog?

3 răspunsuri:
| Neimportant a răspuns:

Ai nevoie de o facultate cu profil arheologic sau istoric, abilitatea de a lucra în echipă, abilitate organizatorică, dorinţa de a învaţa continuu, şi, mai presus de toate, un interes deosebit pentru istorie şi culturile antice.

| M25M a răspuns:

Arheologiebig grin, (istorie, geologie, in principal si biologie chimie si fizica- pentru a deduce ce modificari/alterari s-a produs asupra artefactelor descoperite sau a osemintelor)

| Darkmagic a răspuns:

Nu exista o facultate de...arheologie.
Ai nevoie de facultatea de istorie.
Trebuie sa stii insa ca nu e chiar ca in documentare... Muzeele din Romania nu au forta financiara, politica si stiintifica sa poata organiza expeditii si santiere arheologice in exterior.
Mai exact, nu poti sa devii egiptolog de exemplu, nu poti sapa intr-un sit arheologic nici macar din... Bulgaria.
E o meserie grea, frumoasa, dar nu pentru oricine.