| anonim_4396 a întrebat:

Ce va inmoaie? Spiritul Craciunului? Ideea ca toti oamenii sunt buni in esenta? Intrebarea e pentru cei care nu-s moi genetic.

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu stiu daca inteleg bine intrebarea ta insa pentru mine sunt doua lucruri imposibil de suportat:un animal ranit, tragand sa moara si un copil sarman, flamand si care nici macar nu cerseste.In ambele situatii sufletul mi se frange dincolo de lacrimi.

| Bacemi a răspuns:

Ma inmoaie cand vad acele datini la televizor de prin sate uitate de lume, pentru ca la oras nu se mai pastreaza obiceiurile cu atata sfintenie ca in anii trecuti.

| costymaximus a răspuns:

Nu toti oamenii sint buni(in esenta). Daca ar fi buni nu ar mai exista razboaie, foamete, etc...Singurul lucru "lacrimogen"(ca sa ma exprim mai plastic) dupa parerea mea care poate inmuia un om este moartea unui semen de-al lui.

| Raul a răspuns:

Sa ma inmoaie? hmm... daca ma gandesc bine pentru multi oameni craciunul inseamna ca a venit vremea sa bage sub nas si sa dea bani la colindatori... dar totusi nu ma inmoaie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ilovelove, foarte tare raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In timp ce noi vorbim, vorbim, vorbim, in lume rautatea se manifesta prin fete incredibile: razboi, foamete, morti, boli pe care le credem disparute, au loc tragedii starnite de oameni care in estenta nu sunt atat de buni.
Spiritul Craciunului doar reuseste sa arate o latura mai buna a fiecaruia dintre noi. Ma gandesc daca nu cumva latura asta buna se rezuma, in ultima vreme, doar la placerea shopping-ului. Sper sa n-am dreptate!
Monica

| doru58 a răspuns:

In fiecare an, in ajun ce Craciun, foarte multi oameni isi aduc aminte ca, trebuie sa fie mai buni, sa ajute pe altii.In acest an este nevoie mai mult ca oricand de acest lucru.