| Dan a întrebat:

Ce va place cel mai mult din tara noastra, Romania?
Mie imi place cel mai mult din Romania, regiunile muntoase Bucegi, Retezat, zonele din Transilvania, Banat, ape curgatoare curate, dar nu imi place de clasa politica care isi bate joc de propriul neam, de romanii(jurnalisti, analisti politici) din masmedia care manipuleaza neamul romanesc.

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca am fost binecuvantati sa traim intr-o tara extrem de frumoasa si bogata in resurse de toate felurile. Din aceasta cauza, am fost oropsiti si cotropiti inca din negura vremurilor, multi "poficiosi" s-au uitat cu jind la acest pamant, pe care strabunii ni l-au facut "cadou", prin jertfele pe care le-au facut, in lungile perioade de rastriste, razboaie si subjugare.
Nu cred ca exista coltisor din Romania, care sa nu aiba un farmec aparte. Desigur sunt zone mai frumoase, care se preteaza la turism si care ii incanta atat pe localnici, cat si pe cei veniti de peste hotare.
Avem numai in judetul Harghita peste 2000 de izvoare de ape minerale, avem rauri si paraie frumoase, dar neingrijite in cele mai multe locuri si care provoaca inundatii si aduc multa suferinta, cand s-ar putea indigui si administra cum trebuie. Frumoasele ape pe care le avem sunt poluate de unii oameni, cu peturile, pungile si resturile menajere pe care le lasa in locurile de agrement si care atunci cand cresc in volum, cara aceste mizerii in pesterile noastre, precum si in zone care devin poluate si care trezesc doar groaza, privind lipsa de civilizatie a multora dintre noi.
Toti cred ca este de vina doar clasa politica din Romania ca, ne merge rau, eu cred insa ca si noi "muritorii " de rand suntem de vina ca, nu suntem buni gospodari ca, suntem indiferenti si nu mergem la vot pentru a alege niste oameni de valoare ca politicieni. Indolenta si nepasarea ne-a adus in aceasta situatie, pe langa criza generala ce a survenit la nivel mondial si in care a fost antrenata, vrand nevrand si Romania.
Ai dreptate Dan, sunt multi care manipuleaza si care incita la revolta, la greve si nu sunt doar din mass media si TV, tocmai pentru ca ei sa poata prospera.
Schimbarea sefilor, bucuria nebunilor se mai spune in popor, dar nu trebuie sa uitam ca, doar cateva persoane care conduc Romania, n-o sa poata sa faca minuni in ceea ce priveste imbunatatirea situatiei din tara, trebuie sa ne solidarizam si sa facem un efort colectiv pentru a imbunatati lucurile si pentru a munci mai mult si mai bine pentru a obtine eficienta, doar asa poate sa ne fie mai bine.
Dupa revolutie a crescut societatea de consum (prin crearea a o multitudine de pravalii de toate felurile) si a scazut productia ori daca nu produci nu ai cum sa progresezi. Daca a scazut dramatic exportul in detrimentul importului care a proliferat, am devenit o "victima" a societatii de consum si ne-am intins mai mult decat ne-a ajuns plapuma si acum se vad doar consecintele.
Sper ca acest popor, sa aiba intelepciunea de a alege "graul" dintre "neghina" si de a ajunge sa traiasca asa cum isi doreste in aceasta tara superba.
Un gand bun si multa sanatate tuturor userilor TPU.

1 răspuns:
| PisicaAristocrata a răspuns:

Imi place la tara mea...tot! De aspectele negative la care faceai tu referire, fac abstractie si ma bucur de cele pozitive- cum ai spus si tu, muntii, apele, peisajele, natura!