| Ozgean07 a întrebat:

Ce valoare morfologica are cuvantul "din" din titlul : Icoane din Carpati.

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,in propozitia data, este prepozitie specifica cazului Acuzativ.Iar daca analizezi "din Carpati", indeplineste functie sintactica de complement circumstantial de loc exprimat prin substantiv propriu simplu, in cazul acuzativ, insotit de prepozitia specifica"din". Sper ca te-am ajutat!happy

| Ozgean07 explică (pentru LifeIsColour):

Multumesc de ajutor chiar aveam nevoie.happy

| LifeIsColour a răspuns (pentru LifeIsColour):

De asemenea,"din Carpati" poate fi atribut substantival prepozitional, exprimat prin substantiv propriu simplu, insa, ceea ce trebuie tu si ai nevoie sa stii este ca "din"e prepozitie specifica cazului Acuzativ.Pa-pa!happy