| Meme10Meme a întrebat:

Ce ziceți? Elveția ar trebui împărțită între Germania, Franța și Italia?

8 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu, n-are sens. Hai sa impartim toate tarile din Africa, America de Sud si diversele insule tarilor care le-au colonizat, pe logica asta mergi. Elvetia e stat independent, are propria economie (una foarte dezvoltata), comparabila cu a Germaniei, Frantei, Italiei + ca e neutra din toate punctele de vedere, o duc prea bine ei ca sa doreasca o fuziune cu tarile vecine.

| Meme10Meme explică (pentru Drimmero):

Am zis ipotetic dacă ar trebui. Ca ei nu-și doresc e la mintea cocosului

| Drimmero a răspuns (pentru Meme10Meme):

Normal ca nu trebuie.

| oglindasultanului a răspuns:

Cultura si limba elvetiana sunt ingropate de aceste tari importante.

| CIaudiu a răspuns:

Nu. Este un stat independent foarte civilizat si modernizat. Si cu istoria sta bine. Au fost un popor separat fata de germani, francezi, italieni si asa mai departe. Au o istorie asemanatoare cu a romanilor. Au tot fost atacati, cuceriti, anexati insa sunt un popor separat. Influentele au facut ca limba lor sa fie cea a vecinilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elvetia e cea mai neutra tara de pe pamant. Reusind faimos sa-si pastreze independenta si in cele 2 razboaie modiale.
intrebarea asta este similara la sens cu cele puse de AlexDorinel

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Și ce? Etnic vorbind asa ar trebui.

| isemilia a răspuns:

De ce s-ar intampla asta?