| gladiatoru5000 a întrebat:

Cel mai bun fir pentru motocoasa care e? 3.5 sau de 3 mm

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca grosimea garanteaza ceva.
Poate fi cu insertii metalice, fara, rotund, patrat... Astea cred ca sunt mai importante.
Eu nu vad diferente intre ele insa, toate se consuma prea repede. Am trecut la "elice", iar unde nu am denivelari sau obstacole, pun discul si merge mult mai repede.

| relian a răspuns:

Cel mai bun fir este ala care se potriveste la scula respectiva. Nu pui tu ce grosime vrei, coasele astea merg cu fir de anumite grosimi, de regula scrie in manualul coasei ce grosime.
Sau pe acel tambur, nu poti pune in el orice grosime.

Ca idee cele mai bune fire, is cele mai groase, dar asta necesita sa ai si scula puternica pe masura firului, deci cu cit o coasa este mai puternica, cu atit are fir, mai gros.