| 211wasgnij a întrebat:

Cerere

În atenţia lui Kaufland românia,

Subsemnatul Tomoioagă Kasper, am fost în magazinul vostru în căutarea unor scobitori pentru masa festivă de Crăciun ṣi revelion.
Plimbându-mă prin raionul cu mâncare gata pregătită, am savurat mirosul îmbietor al unor sarmale de vulpe în foi de dafin, nu am trecut pe-acolo decât de vreo 6 ore, am vrut să-mi cumpăr dar, zău, 9 lei bucata, m-a cam pus pe fugă.
Nu înţeleg de ce copii mici roiesc după jucări ṣi dulciuri, ai mei abia aṣteaptă iarna să mănânce doar iahnie de fasole cu polonicul.
Mă uit cu scârbă la mezeluri, ochii-mi fug pe o cutie cu mici ṣi oftez uṣor, de-ar fi făcuţi din ṣoareci ṣi ṣobolani morţi mi-aṣ permite un kilogram.
La mai toţi căruciorul este plin ṣi toţi sânt doar un zâmbet dar când ajung la casa de marcat, se caută mai ceva ca la percheziţia unui mascat.
Majoritatea au renunţat la anumite produse, rămânând la final cu cel mult o rolă de hârtie igienică, 10 cutii de prezervative ṣi o acadea pentru cel mic; au fost ṣi cazuri izolate de leṣin ṣi acele babe, pardon, femei în vârstă, au câṣtigat o excursie gratuită peste drum la spitalul judeţean de urgenţă.
Trecând din întâmplare pe la lactate, am zărit-o de la depărtare pe ea, păpuṣa gonflabilă.
Stătea sărăcuţa despuiată ṣi nimeni n-o băga în seamă, avea un ochi vânat ṣi gura cam umflată.
Vrând s-o cumpăr, să o eliberez, am studiat cu atenţie eticheta cu preţ; s-a făcut reducere, de la 999, 90 de lei la 600 de lei dar, din păcate, nu am de unde să-i scot.
Pe o coală albă s-a trecut opinia celor care au încercat-o în cabina de probă:

+ flexibilă, uṣor de întreţinut.

- durată mică de viaţă, până la două săptămâni
- raportul calitate/preţ dezavantajos.
- necesită ruj de buze, farduri, fond de ten ṣi implant capilar.

Media finală ajungând la 4, 90 pe un eṣantion de 50000 de bărbaţi.

Trebuia s-o am, am atâta nevoie de dânsa când soacră-mea e pe roṣu, să-i recite pe de rost din cap Luceafărul de Daniel Funeriu jr.
Privesc la cel pus cu ochii pe monitoare, e precum un vultur ce ṣi-a ales prada ṣi îṣi ascute unghiile pentru al mângâia mai bine pe un norocos puiṣor.
Observ pe tavar o cameră de luat vederi ṣi fac cu mâna spre aceasta, primesc răspuns de după camera de sticlă, semnul internaţional de pace: pumnul strâns ṣi doar degetul mijlociu ridicat.
Sânt buimac, nu ṣtiu ce să cred; mă anuntă că totul va fi bine ṣi să continui în demersul meu sau mă avertizează că-i patronul în inspecţie ṣi să abandonez?
Nu trec decât câteva secunde ṣi gagiul, scuze, supraveghetorul abordează o pipiţă ce se pare că ṣi-a uitat acasă al său sutien.
Profit de ocazie, îi caut supapa de golire, începe încet să se dezumfle ṣi scoate niṣte zgomote, că oamenii trec pe lângă mine în fugă camuflându-ṣi nasul cu ṣerveţele ṣi batiste.
Magazinul stă să se închidă, e aproape gol, doar câţiva care n-aveau ce pune în frigider, luau de zor doze de Burger.
Acum ori niciodată mi-am spus, m-am aruncat cu toată forţa pe podea ṣi nu m-am ridicat până am auzit sub mine poc.
Mă îndrept rapid ṣi cam anevoios spre casă, în cărucior printer altele am doar două scobitori.
Sânt scanat din priviri de o femeie, să tot aibă 32 de ani, îmi cere 15 lei ṣi răsuflu uṣurat.
Când să ies din magazine, simt ceva că, creṣte în pantaloni, două trei secunde mai apoi mă trezesc în fundul gol.
Angajaţii au fost de treabă cu mine, m-au purtat prin împrejurimi, s-au scuzat că n-au să-mi dea ceva cu ce să mă îmbrac ṣi mi-au explicat că miṣcarea mă va ajuta să nu îngheţ.
Acum mă aflu în celula goală, sânt singur ṣi supărat, vreau acasă de sărbători, în patul meu sforăiesc de zor 5 vieţaṣi.
V-aṣ ruga să vă retrageţi plângerea împotriva mea, prejudicial a fost recuperate, vă asigur că domniṣoara este încă fată mare, o puteţi duce la orice ginecolog dacă nu mă credeţi pe cuvânt.
Am greṣit, sânt vinovat ṣi-mi pare extrem de rău, promit solemn pe hârtia igienică folosită la ṣters de lacrimi, că am să fiu client fidel.
Am să cumpăr de toate, o să am mereu căruciorul plin doar să-mi acceptaţi plata în rate până ce câṣtig la Super bingo Metropolis.

2 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

- laughing Noroc la Super bingo Metropolis...

Crăciun fericit.

| 211wasgnij explică (pentru Graphee):

Salut, multumesc, sa ai parte de sarbatori fericite si de un an nou mai bun!