| anonim_4396 a întrebat:

Cine au fost geto-dacii?
cu ce se ocupau vechii greci?
unde s-a format poporul german de astazi?

3 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Totul gasesti in cartea de istorie. Sau in google. Lectura placuta!
Aaa, si n-ai voie sa-ti faci temele pe TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cata pe google

| lunaroz a răspuns:

Cred ca pe teritoriul Germaniei? Oamenii Eladei au marea capacitate de a deschide drumuri noi în economie, filosofie, știință, artă. În ceea ce priveste organizarea sociala, civilizatia greaca din
aceasta perioada este o societate puternic militarizata, razboinica, condusa de sefi, dupa toate aparentele ereditari, dar în acelasi timp supusi unei cenzuri populare.
Istoria geto - dacilor începe odata cu stabilirea grecilor pe ţărmul de vest al Mării Negre (Pontus Euxinus), unde au întemeiat coloniile Tomis, Histria, Callatis, Olbia şi Appolonia, când tracii au intrat în contact cu lumea greacă. Geto - dacii sunt una si aceeasi populatie, considerata de lumea antica ramura nordica a marelui neam al tracilor, care locuia pe actualul teritoriu al României. Denumirea de geti, folosita cu predilectie de scriitorii greci, desemneaza în ansamblu populatia geto-dacilor, dar are în vedere mai ales triburile si uniunile de triburi de pe malurile Istrului, de la Carpati si pâna la Balcani. Cealalta denumire, de daci, preferata de autorii latini, se refera la populatia din regiunile intracarpatice si de vest ale Daciei. Vorbind despre marea expeditie a lui Darius împotriva scitilor, Herodot (Istorii, IV, 90-94) spune ca regele persilor, înainte de a ajunge la Istru, birui mai întâi pe geti. Acestia se cred nemuritori si sunt cei mai viteji si mai drepti dintre traci.