| Rebeca21121 a întrebat:

Cine imi explica si mie expresia "tot raul e spre bine"? de ce se scuza toti cu asta?

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

E un fel de a spune, o expresie precum ai spune si "Asta este viata" sau "Se mai intampla" sau "Daca scurmi miroase", o forma de incheiere a unei idei intr-un mod meditativ.

| W3R4 a răspuns:

Păi,dacă exemplu se întâmplă ceva rău, acel lucru are şi o parte bună, sau te va ajuta în legătura cu alte probleme.
Spre exemplu: să zicem că eşti răcit. Partea rea e că nu te simţi bine, te doare capu, şi alte stări proaste. Dar uite şi partea bună: măcar nu te duci la şcoală.
Asta înseamnă "tot răul spre bine".

| Strumfita89 a răspuns:

De multe ori, ceea ce pare a fi un lucru mai putin fericit sau favorabil, peste ceva timp poate deveni un lucru pozitiv. De exemplu: ai plecat tarziu de acasa, ai pierdut autobuzul si ai intarziat la prima ora, asadar ai o absenta nemotivata. Aparent un lucru negativ, dar cand se termina ora si ies colegii tai din clasa, afli ca au dat o lucrare pentru care nu erai pregatita. Astfel poti afirma ca totul raul a fost spre bine. happy

| anonimusanonimi a răspuns:

Adica din greseli se invata. Daca ai facut o greseala deja, cel mai probabil nu o vei repeta, sau o vei mai repeta de cateva ori, dar vei intelege ca trebuie sa schimbi ceva ca sa iasa totul bine. Prin urmare, avand experienta greselilor, data viitoare vei alege varianta mai buna, deci dupa rau urmeaza bine. Multi folosesc scuza asta pentru ca nu vor sa se faca responsabili de greseli sau nu le place morala. E adevarat, nu-i un capat de lume sa gresesti de cateva ori, problema vine atunci cand te legi de expresia asta si nu-ti mai dai interesul sa inveti dintr-o greseala ca sa n-o mai repeti... Sper ca ti-am fost de folos big grin