| ANONIIIIMAA222 a întrebat:

Cine imi poate explica ce inseamna random.org? Am vazut ca se aplica acest program la multe concursuri unde primesti lucruri gratis. Cum se aleg castigatorii?
Fundita:X

Răspuns Câştigător
| oOSaritaOo a răspuns:

Random înseamnă la întâmplare, deci, pe acel site e un chenar în dreapta unde scrii câte persoane sunt în concurs, câte vrei să câştige şi dai ok, iar site-ul îţi alege, la întâmplare, o persoană.

| ANONIIIIMAA222 explică (pentru oOSaritaOo):

Si cum arata cine e acea persoana?

| oOSaritaOo a răspuns (pentru ANONIIIIMAA222):

Uite site-ul aici random.org şi e un chenar micuţ în dreapta unde scrie '' True Random Numer Generator'', iar mai jos scrie ''Min'', acolo scrii câţi câştigători vrei tu să fie în concursul tău, apoi sub ''Min'' e ''Max'', acolo scrii câţi concureţi sunt în concurs şi dai pe generate, îţi va apărea numărul câştigător. Dacă, de exemplu, îţi apare numărul 20 şi la concursul tău sunt 30 de persoane atunci tu numeri până la a douăzecea persoană.
P.S. mai sus am presupus că ai organizat tu un concurs unde sunt mai multe persoane, oameni.

4 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Random - aleatoriu. Un algoritm care alege un candidat dintr-o lista intreaga. Siteul doar asigura concurentii ca totul este real si nu o facatura. Siteul respectiv avand certificat care demonstreaza ca nu e nici o manarie.

| duuh a răspuns:

Numele nu iti spune chiar nimic?