| AmeliaIoana14 a întrebat:

Cine imi poate explica problemele acestea cu seriozitate :
1. Un nr este cu 26 mai mare decat altul. Daca impartim suma lor la difereta lor obtinem catul 152 si restul 12. Sa se afle nr.
2. Suma a tri nr. este 57. Daca impartim primul numar la al doilea obtinem catul 3 si restul 1, iar daca impartim al doilea numar la al treilea obtinem catul 3 si restul 1. Aflati nr.

Nu le pot face.

P. S. : DAU FUNDITA RASPUNSURILOR CU SERIOZITATE.
NU DAU FUNDITA RASPUNSURILOR CU NESIOREZITATE.

1 răspuns:
| gigiro a răspuns:

Un nr este x. Celalalt este x+26.Suma lor este. x+x+26=2x+26. Diferenta lor este: x+26-x=26.Acum trebuie sa imparti suma la diferenta. Suma este 2x+26. Diferenta este 26.Ai de facut o impartire( 2x+26):26=152 +rest 12. Nu pot sa-ti calculez din cauze independente de vointa mea.Al doilea exercitiulove struck+y+z=57. x:y=3+rest1 y:z=3 rest1.Calculeaza singur daca stii.