| alessia a întrebat:

Cine imi zice reteta pentru crema de zahar ars?

Răspuns Câştigător
| kidukka6 a răspuns:

Ingrediente:

Lapte 1 l
Oua 8
zahar 200g
zahar vanilat 1 plic
zahar pentru. tapetat 150 g

Preparare:
Se pun intr-o cratita smaltuita 150 g de zahar si se pun pe foc ( dar nu direct pe flacara ) si se amesteca cu o lingura de lemn pana se caramelizeaza. Apoi se inclina cratita dintr-o parte in alta si circular pentru a se unge cu zaharul caramelizat marginile.
Ouale cu zaharul se pun intr-un vas si se amesteca pana se obtine un continut omogen. Se subtiaza cu laptele adaugat treptat. Compozitia se adauga peste zaharul cramelizat si se da la cuptorul bine incins timp de aprox 30 min. Focul se lasa la mic pentru a nu se arde la suprafata. Daca totusi observati ca devine de o culoare mai inchisa, acoperiti cu o hartie.
Dupa ce e gata, se scoate pe un platou si se lasa la racit.
Timp Preparare: 50 '

3 răspunsuri:
| aly a răspuns:

6 oua
200 g zahar + 3 linguri
1 l lapte
1 zahar vanilat
Cele 3 linguri de zahar se pun in cratita la foc mic. Cand incepe sa se topeasca se intoarce cratita astfel incat zaharul ars sa acopere uniform peretii cratitei. Se lasa sa se raceasca.
Se amesteca cu mixerul ouale, laptele, zaharul, vanilia si se pun in cratita peste zaharul ars. Se da la cuptor la foc mediu 30–40 de minute, pana se intareste. Se serveste rece, de la frigider.
o zi buna!

| kidukka6 a răspuns:

Ti-a iesit reteta mea! Sper ca e foarte gustos nu?!

| smile1 a răspuns:

Ingrediente:

Lapte 1 l
Oua 8
zahar 200g
zahar vanilat 1 plic
zahar pentru. tapetat 150 g

Preparare:

Se pun intr-o cratita smaltuita 150 g de zahar si se pun pe foc ( dar nu direct pe flacara ) si se amesteca cu o lingura de lemn pana se caramelizeaza. Apoi se inclina cratita dintr-o parte in alta si circular pentru a se unge cu zaharul caramelizat marginile.
Ouale cu zaharul se pun intr-un vas si se amesteca pana se obtine un continut omogen. Se subtiaza cu laptele adaugat treptat. Compozitia se adauga peste zaharul cramelizat si se da la cuptorul bine incins timp de aprox 30 min. Focul se lasa la mic pentru a nu se arde la suprafata. Daca totusi observati ca devine de o culoare mai inchisa, acoperiti cu o hartie.
Dupa ce e gata, se scoate pe un platou si se lasa la racit.
eu am facut-o si mi a eusit. bafta! funtitza?big grin