| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Cine plateste curierul daca livrarea se face cu verificarea inainte de plata? Sa zicem ca in mod normal plateste cumparatorul, dar dupa ce-l verifica nu vrea sa-l mai cumpere si mi se pare logic sa nu plateasca...

3 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Depinde de intelegerea dintre cumparator si vanzator. Daca vanzatorul isi asma toate cheltuielile, atunci el va plati transportul si verificarea coletului, indiferent daca produsul este acceptat de cumparator sau nu. In acest caz poate sa plateasca fie in avans serviciul, fie cand se ramburseaza banii sau, in cazul refuzului de cumparare, a produsului.

Daca intelegerea este ca cel care cumpara sa asigure transportul, el va achita toate taxele. Oricum, acest lucru se stabileste din start atunci cand ajunge curierul sa ridice coletul. El te intreaba cum se face plata happy

| EneCristian a răspuns:

Daca livrarea se face cu verificare mi se pare normal sa plateasca curierul cel care primeste ceva(adica pnm eu nu vin degeaba la tine nu plateste produsul da curierul da).

| Th3AbSinTh3 explică (pentru EneCristian):

Pai sa zicem ca tu cumperi ceva la mana a doua, din poze iti place cum arata, dar cand il vezi observi niste nereguli, nu-l mai vrei, de ce sa platesti transportul, ai fost mintit... Cred ca nu-l plateste cumparatorul in acest caz si produsul ramane la curier pana proprietarul plateste.