| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie ce acte imi trebuie ca sa pot sa-mi aduc fata in italia, mentionez ca venim toti trei eu fata si sotu imi mai trebuie cumva procura? sau doar certificatu feti sau pasaportul nu stiu astept raspunsurile voastre. Mulumesc

2 răspunsuri:
| yadora a răspuns:

Mergi la un notar care stie cum se procedeaza in cazul acesta. Dca tatal e cel biologic, nu iti mai trebuie procura de la celalalt, ci doar pasaport sau certificatul de nastere.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

In conformitate cu art.2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, fiica ta va putea parasi tara fie insotita de voi sau de o alta persoana majora. Daca nu a implinit 14 ani (nu are carte de identitate) va trebui sa-i faci un pasaporti simplu sau sa o incluzi in pasaportul unuia dintre voi (daca aveti). De imputernicire nu vei avea nevoie decat in cazul in care nu va pleca cu amandoi in acelasi timp. Daca va parasi tara doar cu unul dintre parinti, va avea nevoie de acordul celuilalt parinte, dat in forma autentica (la un notar public).