| Awesome86 a întrebat:

Cine stie despre ce e vorba va rog sa ma ajute (s vrea sa stiu daca pot schimba placa video) http://www.one-it.ro/shop/notebook-laptop/709-lenovo-ide apad-g550l.html

Răspuns Câştigător
| Danutza27 a răspuns:

Ce nu pricepi tu ca pentru mine e clar :1)Memorie standard 3 GB asta inseamna ca lept achizitionat va avea 3 G memorie stiu eu 3 sloturix1G 2)Procesor Front Side Bus 800 MHz 3)Chipset video Intel GMA 4500M asta este lipit pe placa de baza (integrat) 4)Memorie video pana la 1249 MB deci e clar nu are memorie video dedicata adica numai pentru placa video 5)Tip memorie video partajata pai cu cine o imparte este clar ia din memoria sistemului din cei 3 G Ce nu mai pricepi, fabricat =China sau vapor.Cit are garantie ca nu vad

2 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Nici cu Slujbe la Sf Biserica vad ca memoria PV o are din memoria sistemului este pe placa de baza cipsetul video deci integrata si nemernicii sa il scoata ieftin nu au pus memorie dedicata ia din memoria sistemului deci la bijuteria aia trebuie sa ii bagi memorie full

| Danutza27 a răspuns:

Cind cumperi laptopul ai memorie standard 3 G trebuie sa cauti up tu xG adica poti sa ii pui sa zicem 4 G, Din memoria standard sistemul poate folosi 3G- 1, 249 G=1. 6Gaprox Daca el suporta 4 G memorie sistemul va folosi 4-1.249=2.7G.Cipsetul placii video este pe placa de baza deci nu ai placa video care sa o scoti afara si sa o inlocuiesti cu una mai performanta Ex un desk are placa video cuc ipset riva dar memorie ioc pe placa video ca ia din memoria sistemului, ai multa memorie ia si ea multa ai putina ia putina