| M' a întrebat:

Cine stie o reteta a prieteniei?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Se ia putina incredere, se amesteca cu multa sinceritate si respect si se pune un miez de iubire.Tdaam!

| Cσσкiє a răspuns:

Nu exista retete de prietenie, la fel cum nu exista retete de iubire. Si totusi, în timp, mi-am dat seama ca pentru a fi durabila, o prietenie are nevoie de lucruri marunte care sa o alimenteze constant. Sunt lucruri extrem de simple pe care uneori le facem instinctiv sau care, alteori, pot salva o prietenie aflata în pragul uitarii.

Iata zece dintre ele, pe care le poti face cu siguranta urmatoarea data când te vei gândi al un prieten:
1. Fa-ti un obicei din a trimite emailuri personalizate. E cel mai simplu mod de a-i arata celuilalt ca nu l-ai uitat...
2. Suna macar o data pe saptamâna. Daca nu ai un motiv anume, atunci simplul fapt de a conversa cinci minute cu un prieten poate deveni cel mai bun motiv... Daca nu ai timp de telefon, atunci trimite macar un mesaj...
4. Trimite felicitari (nu doar la momente aniversare)... Gaseste motive haioase ca sa o faci.
5. Faceti diverse activitati împreuna (jogging, cumparaturi etc) Timpul trece mult mai placut astfel...
6. Trimite fotografii (mai ales daca distanta fizica dintre voi este mare)...
7. Luati masa împreuna din când în când. E o buna modalitate de a discuta diverse lucruri...
8. Învata sa asculti, nu doar sa auzi...
9. Respecta opinia celuilalt si accepta ca sunteti diferiti...
10. Nu trada încrederea unui prieten, cu nici un pret...
11. Nu fi invidios pe succesul celuilalt, transforma-l, mai bine, în admiratie sincera...

| baru a răspuns:

Sa fi cinstit cu tine insuti sa respecti omul de linga tine indiferent bcine este sa nu cauti sa scoti in relief greselile altora sa fi sociabila si tot cea ce faaci sa faci din suflet Pa

| ame_3387 a răspuns:

Dupa parerea mea depinde de persoana. Pentru o prietenie scurta gaseste-i punctul slab si foloseste-o ca pe un avantaj. Daca vrei o prietenie de lunga durata trebuie sa fii sincer(a) sa nu barfesti pe nimeni ca dupa poate crede ca il vei barfi si pe el, sa fii sincera, sa-l ajuti la nevoie. Insa pentru o prietenie pe viata nu stiu si nici nu o sa o stiu vreodata pentru ca asa ceva nu exista. tongue