| Dan a întrebat:

Cine vrea sa duca Romania in haos? Ait vazut "protestele fabricate " de la Ministerul de Finante?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Am auzit ieri niste comentarii la televiziune, se pare ca cei ce acum "striga" cat pot pentru drepturi, au avut venituri incredibile, de pe urma celor 15% recompense care se acordau dupa amenzile aplicate de catre finantisti. Modul cum s-au distribuit aceste stimulente a fost unul absolut anarhic, au primit stimulente si angajatii (soferi, femei de serviciu si alti functionari din sistem) care nu aveau nimic in comun cu aplicarea amenzilor respective si acum, cand veniturile s-au redus si au disparut stimulentele, au ajuns la niste venituri mici, care desigur ca-i afecteaza, dar atunci cand primeau niste "castiguri nemeritate", multi dintre ei, nu s-au plans de nimic.
Haosul este creat de politicienii din opozitie si de unele sindicate, pe baza acestei crize economice reale cu care ne confruntam cu totii.
Si copii mei au veniturile reduse si n-au iesit in strada, isi fac munca si incearca sa se restranga potrivit cu veniturile pe care le realizeaza, pana ce va fi posibila o revenire la niste venituri decente. Nimeni nu spune ca este usor dar daca, in loc sa muncim, facem greve, incalcam legislatia, asa cum au facut-o policistii cand au facut o demonstratie neautorizata, atunci cine mai apara legea si cetateanul, cine mai munceste pentru a se crea productiea necesara si pentru a avea acele venituri din care sa poata fi platiti bugetarii si pensionarii, fara ca aceste drepturi sa se achite din imprumuturile luate de la FMI.
Imprumuturile trebuie sa fie folosite pentru a produce si nu pentru consum.
Bine zici Dan, protestele chiar parca ar fi fost "fabricate" pentru a duce in deriva si mai mult tara si pe cetatenii care muncesc si abia au din ce sa-si intretina familiile.
Mai sper ca, romanii sa se sature de "demonstratii" si sa se apuce temeinic de treaba, pentru a pune temelia unei vieti mai bune, in viitorul cat mai apropiat.
Ganduri bune si multa sanatate.

1 răspuns:
| AnaEindragostita a răspuns:

Eu una nu vreau pentru ca traiesc in ea tu? e vina lu base cu capu mare