| anonim_4396 a întrebat:

Cineva mi-a trimis un mesaj privat, pe care îl voi păstra sub anonimat din motive de confidențialitate, și aș vrea, dacă se poate, să-l comentăm. Este vorba despre un subiect pe care l-am dezbătut cu ceva timp în urmă, și anume faptul că poți iubi pe cineva necondiționat toată viața. Mesajul sună așa:

Sunt de acord cu ce ai spus pentru că și eu iubesc pe cineva în adâncul sufletului fără ca persoana respectivă să mă iubească înapoi,și fără ca nimeni să știe despre asta. Am familie, copil, soț, pe care îi iubesc, normal, dar nu voi înceta niciodată să iubesc acea persoană pe care o știu din liceu, atunci m-am indragostit, au trecut 8 ani și nu trece o zi să nu îmi apară prin minte macar un minut, știu sigur că o voi iubi toată viața, pur și simplu nu reușesc să o scot din suflet,dar durerea ca nu o pot avea a trecut, cum ai zis și tu, am învațat să gestionez sentimentele într-un mod pozitiv, fără să imi fac rău. Iubesc de la distanță și îi doresc tot binele din lume, să fie fericită, chiar dacă nu cu mine.

Răspuns Câştigător
| 1onur a răspuns:

Ești singurul om pe care îl știu dar nu-l cunosc, definești, iubirea Adevărată reușești să scoți în evidență iubirea curată, naivă, loială, inocentă, fără niciun interese, o explici în totalitate, ești printre cei mai puțini oamenii pe care i-am văzut să detalieze iubirea Adevărată atâta de profundă, ce pătrunde într-un om cu Adevărat. Ai niște sentimente foarte puternice nu știu cum îți rezistă inima și sufletul săle explici...

iubirea Adevărată fără nicio condiției, costă în toate privințele, te costă, sănătatea, viața, timpul tău tot ce de-ți și ai la tine și în tine Să iubești cu Adevărat ia din tine, de la tine Absolut totul nu mai aparți de tine și de cel, cel iubești cu Adevărată fiindcă frumuseța începi s-o vezi cu Adevărată într-un om când începi să-l iubești cu Adevărată incodiționat, abia atunci dai loaparte, treci peste, greșelile, defectele, faptele, acelui om când începi să-l iubești mai mult decât pe tine însuți, iar asta ne va costa grav grav de mult pe toți care nu ne putem impune o măsură, limită în ce simți ne poate într-adevăr depăși, copleși ce simți pentru acel om dar avem riscul de a ne pierde pe noi, da este există cu Adevărat acest risc să suferi din iubirea aia nelimitată pentru acel om încă sa ajungi săte pierzi pe tine însuți ca om pentru un alt om cel iubești incodiționat.

Iubirea Adevărată are prețul său în toate privințele, te poți pierde pe tine, ori poți cumpăra iubirea altora pentru tine însuți, sa oferi iubirea, ori sa fi iubit, orice are un preț pe lumea asta, chiar și loialitatea, cum? Alegi este o alegere iar acea alegere te poate costa pe tine ca om în decizia pe care o iei pentru acel om săi rămâi loial, iar valoarea ta ca om se definește în loialitatea ta ce eu porți în inima ta si sufletul tău acelui om, prin prezența ta timpul tău alături de acel om și faptele tale Petru acel om care îl iubești cu Adevărat.

| Effy35 a răspuns (pentru 1onur):

Mulțumesc pentru cuvintele frumoase despre iubire și mă bucur că avem aceeași părere despre ea happy

| 1onur a răspuns (pentru Effy35):

-_-

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce-am putea comenta aici? E vorba de o persoană inadaptată situației in care se află

| relian a răspuns:

Are familie, copil si sot pe care il ibeste normal laughing ba esti nebun.Nu ai cum sa iubesti 2 barbati, pe unu normal si pe alantu anormal, cei asta?

Daca ea spune ca se gindeste la celalalt tot timpul, asta arata ca nu isi iubeste sotul, nu are cum.Ca are pentru el ceva sentimente, asta da, dar nul iubeste.
Sentimentele pentru sot is ceva gen cum is cele pentru familia ei, sora, frate, cu diferenta ca de la sotul mai primeste si ciocane, asta vrea nu vrea laughing ca daca ar refuza ar batea la ochi, plus ca na, organismul cere si el ce are nevoie, asa ca femeia doar no sta pe uscat si numa cu gindu la alantu.
Face sex cu sotul dar se gindeste ca ar fi ala din liceu laughing vai de capu nostru, tot ea spune ca ia trecut durerea, dar ca de gindit tot se gindesti la ala.
Iubeste de la distanta, laughing nu stiu ce femeie este respectiva dar sanatoasa sigur nu-i. Astfel de oameni nu-s normali, asta e clar.Una este sa se fi placut ambii, sa fi avut asa o cit de mica aventura, sau macar discutii, sentimete impartasite macar, daca nu si aplicate, in acest caz da, ziceai ca uite n-a fost sa fie cu ala si acum mereu se gindeste la el.

Dar ala nici prin minte sai treaca, careva se gindeste la el si ea e topita dupa ala, ba sa fim seriosi.Este ca si cum te-ai indragosti de o poza, vad o poza, vad o femeie pe strada gata deja is terminat laughing

Nu are cum, persoane genul asta au probleme la mansarda, alta explicatie nu-i.
Ce spune femeia in cauza, s-a maritat si-a facut copil doar asa sa faca si ea cevalaughing pentru ca pe sotul ei, sa fim realisti nul iubeste, nu este ala ce cauta, ce visa ea, doar ca neputind avea ce visa, a spus merge si asta laughing asa sa incurcat cu ala, poate lo place asa cit de cit, dar nu ca barbat, il place poate ca om, iar pe celalalt il place ca barbat.

Is 2 chestii diferite cu aceaste sentimente sau placeri. Una este sa palci pe cimneva ca om, ca si carcater, alta sal placi ca si barbat, ca fizic, te simti atras de el fizic.
La ea asta s-a intamplat, place pe unu fizic si pe asta ce este acum il pace ca si om.
De aia gandul ei este mereu la fizic nu la asta, pentru ca asta deja ii asigura ce are nevoie, stabilitate, copil, casa, masa, dar ei ii lipseste fizicu, atractia aia fizica, ce nu-i da pace, aia care uneste 2 parteneri, care te face sa uiti de toate laughing

De fapt acele sentimente, acea atractie este ce trebuie la un cuplu.Dar chestia asta se intampla mult mai rar in comparatie cu majoritatea cuplurilor, la care nu primeaza atractia fizica, ci doar ideea de cuplu, sa fie si ei cu cineva, sa faca si ei o familie.

Cea mai puternica relatie este cea la care ea viseaza acum laughing cand cei 2 se atrag reciproc si la fel, pfff aia este relatia perfecta, nu-i poate desparti nici Hristos laughing

Dar sa spui ca iubesti pe cineva ce nu ai avut in comun nimic cu el ce nu te-ai sarutat, ce nu te-ai frecat, vorbit etc, asta deja suna a altceva.
Ce dragoste este aia neimpartasita, mie imi suna a altceva, a dus cu pluta, ori ceva dezechilibre sentimentale, astea nu-s sentimente normale.
Deci femeia are dreptate, ea nu stie cei aia normal laughing
Cum spune cineva pe aici esti obsedata, asta este termenul cel mai potrivit pentru ce i sa intimnplat acelei femei si ce ti se intimnpla si tie.

Atunci cand doar tu ai sentimente, de care o fi ele, pentru o alta persoana, in sensul de partener, iar el nici macar nu stie ca tu simti ceva pentru el, sau nici nu vrea sa auda de ce simti tu, asta se numeste OBSESIE.
deci tu ai facut obsesie pentru o persoana, inseamna ca ai ceva probleme la cap. la unia chestia asta poate duce si la chestii si mai grave, la raniri fizice, sau mai stiu eu ce intentii.

Femeia ce spui, avand sot si copil are un fel de refugiu si nu se poate manifesta, asa ca o sa ramana doar cu gandul iar timpul o va face intr-un final sa uite de tot ce simte acum.

Desi ea spune ca il va iubi la infinit, nu e deloc asa, dupa ceva ani, iti garantez ca va uita, pentru ca nu este singura, are copil, are sot, timpul asterne praf peste ce simtea ea acum si dupa 10 ani sa zic, ura si la gara laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Cât o să mai stai după cineva care nu va fi niciodată cu tine? Nu te vei alege cu nimic bun, ba chiar văd că ai făcut o obsesie și trebuie neapărat mers la psihiatru. Încearcă să te pui pe tine pe primul loc și uită pe cele care nu te doresc și îți fac rău.Dă-le șansa și altor fete să intre în viața ta.Cu ce crezi că te vei alege din ambiția iubitului în tăcere? Îți spun eu: cu singurătate, tristețe, probleme mintale.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Te înșeli; eu nu sunt obsesiv de fel și pot iubi și într-un mod altruist. Devine obsesiv atunci când sentimentele îmi sunt manipulate. Obsesia se naște uneori din incertitudine și din speranța că acea persoană va fi a ta. Dar când știi sigur că persoana pe care o iubești nu poate face parte din viața ta, așa cum este cazul acestui user, abia atunci poți să gestionezi sentimentele într-un mod matur, astfel încât să nu îți afecteze sănătatea.

| Effy35 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Și nu, nu pot da șanse altor fete să intre în viața mea dacă inima mea bate pentru cineva.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Effy35):

Trebuie să cauți neapărat ajutor specializat, o să îți fie din ce în ce mai rău.
Nici nu realizezi că ai făcut o obsesie și că îți afectează deja sănătatea. Uită-te numai la câte întrebări pui mereu pe același subiect.Nici măcar tu nu realizezi ce se întâmplă cu tine, că dacă știai, nu mai existau întrebări.Și tu ești confuz și cauți răspunsuri, dar în același timp ești în denial și crezi că știi totul, dar de fapt nu prea știi nimic
Mergi măcar la un psiholog de câteva ori, să vezi cum e. Oamenii ăia sunt profesioniști și ar trebui să știe cum să te facă să realizezi cât de mult greșești.E pentru binele tău și nu ai mai sta să pui mereu aceleași întrebări pe TPU.

| ioana748 a răspuns:

Ei, astea sunt fantasmagorii. Dar, da este posibila iubirea Platonica.
Insa in 8 ani deja chiar trebuia sa uite, sa se gandeasca asa, o data pe an, cine stie cum.
Ce sa spun, bine ca -i doreste tot binele din lume si ar trebui gasita o metoda sa uite de tot.

| Effy35 a răspuns (pentru ioana748):

Nu poti uita pe cineva pe care l-ai iubit cu adevărat, dar poți înlocui gândurile negative și egoiste cu gânduri pozitive și altruiste.

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

In general gandurile pozitive si altruiste atrag pozitiv in viata noastra.
Da, nu poti uita, dar poti merge inainte.
Cine stie, tot gandind pozitiv poate apare o relatie cu sens si iubire impartasita.

| Cinic a răspuns:

Din cauza ca sotul ei îi ofera siguranta dar chrshul ei este frumos. Asta-i tot. Tipa care ti-a trimis mesaj este atrasa sexual de ala, de obicei asta inseamna dragoste pentru multe femei. Atractie sexuala>hormoni> emotie= dragoste. Ala nu are absolut nimic special, este doar frumos.