| Joker3134 a întrebat:

Cipralexul ajuta la eliminarea tristetii?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Medicamentul se ocupă de cresterea concentratiei de serotonina. Tulburarile legate de aceasta sunt considerate un factor important in instalarea depresiei si afectiunilor inrudite.

dar tristețea se alungă cu umor nu cu medicamente

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu monșer, doar iți crește concentrația de serotonină nu te face fericit

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Noi credem că tu ai niște probleme de ințelegere...

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

"Pai aia e serotonina hormonul fercirii" - aia e o definiție... poetică

ești poet?

| doctorandus a răspuns:

Tristetea este o reactie naturala; depresia e o boala.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu chiar. Tristetea o elimini cu o gandire frumoasa big grin

| Mosotti a răspuns:

Normal ca ajuta, orice antidepresiv e facut sa ia depresie care da tristete si celelalte simptome. Doar ca la unu merge cipralex, la altul nu, depinde de om, insa rolul lor asta este sa ia depresia.
Unii iau trat un timp si apoi scapa si raman asa, aia mai nasol, iau toata viata, ca daca scoate trat, revine depresia, deci si aici depinde de om.

Si ia si anxietatea tototdata daca ea exista.
Deci antidepresivele ca cipralex pot fi date fie doar pentru depresie, fie doar pentru anxietate, fie pentru ambele.

Răspuns utilizator avertizat